Obyvatelům regionu se nelíbí, že i kvůli méně závažnému poranění nebo zdravotnímu problému musí volat záchranku nebo nastartovat auto a jet do Příbrami na pohotovost. Nechápou, že v Příbrami končí pohotovostní služba ve 22 hodin – a přesto pacienta přijmou a ošetří lékaři, kteří na oddělení právě slouží. Nepošlou ho domů o půlnoci, ve tři hodiny ráno ani o sobotách a nedělích. Proč v Sedlčanech podobný systém nefunguje?

Hradí „práci navíc“ příbramské nemocnici zdravotní pojišťovna? Má na ni jiný metr než na sedlčanské zdravotnické zařízení? Co v tomto ohledu provozovatel nemocnice podnikl? Jak se mu daří komunikovat s radnicí a krajem? Tyto a další otázky by jistě položili dnes odpoledne na akci Den s Deníkem zástupci Mediterry naši redaktoři nebo lidé, kteří na program přijdou.

Zástupce soukromé společnosti Mediterra, která ve městě provozuje nemocnici, však tuto formu dialogu odmítl. Je to škoda. Radnice s Mediterrou řeší problém zajištění ambulantní péče po 16. hodině rok. Současný systém se zdá neekonomický také starostovi Sedlčan Jiřímu Burianovi a jeho zástupci Miroslavu Hölzelovi. Představitelé radnice intenzivně jednají také s krajem. Určitou možnost vidí v tom, že by ambulance vznikla ve staré poliklinice.

Sdružení obcí Sedlčanska na „pohotovost“ přispívalo

Radnice řeší problém zajištění lékařské péče v Sedlčanech po uzavření běžných ambulancí od dubna loňského roku. Tehdy poprvé vedení nemocnice společnosti Mediterra oznámilo, že končí s takzvaným suplováním pohotovosti, které do května 2006 provádělo. „Náklady z velké části totiž společnosti nekryly zdravotní pojišťovny, ale rozpouštěly se v paušálu plateb, které zejména od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostala,“ uvedl mimo jiné ke složité
kauze místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel s tím, že Sdružení obcí Sedlčanska na tuto činnost přispívalo 200 tisíc korun ročně, což však na pokrytí
více nákladů nestačilo.

Lidé z regionu však po této službě volají. „Současný stav se mi vůbec nelíbí. V Sedlčanech to fungovalo vždycky tak, že na ordinace lékařů navazovala pohotovostní služba nebo bylo možné zazvonit na zvonek u nemocnice,“ řekla nám při rozsáhlé anketě s obyvateli regionu například důchodkyně Jiřina Šinóglová.

Město i Mediterra si dost slibují od převodu staré polikliniky z kraje na město. Lepší prostorové podmínky by prý otevřely dveře i k dalším jejím záměrům a zlepšení péče o lidi v regionu.