V pondělí byly hlavním tématem zdražení vody. Do Sedlčan již proudí voda z vodárenské soustavy Želivka a nyní je aktuální, kolik za ní spotřebitel zaplatí. Místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel nepopírá, že zdražovat se bude!

„Neslibovali jsme levnější vodu, ale že jí bude dostatek a v odpovídající kvalitě. A Želivka je jistým bezpečným a dlouhodobým zdrojem. Letošní rok nám ukázal, co sucho umí a že z vody se stává skutečně strategická surovina. Na vlastní kůži to obyvatelé Sedlčan zažili v srpnu při pouti," připomněl.

„Kalkulace za kubík vody závisí na jednáních za účasti radnice mezi VHS Benešov coby dodavatelem vody, mezi Městskou teplárenskou společností Sedlčany, která bude zodpovídat za dopravu vody v přivaděči a mezi 1. Středočeskou vodárenskou společností čili distributorem vody ke konečným spotřebitelům," sdělil místostarosta. Uvedl, že ekonomické studie zpracované ještě před zahájením stavby přivaděče ukazovaly, že ceny půjdou nahoru.  

Úterní vydání informovalo o tom, že lidé v Březnici budou chodit po opravených chodnících. Před týdnem začala oprava Blatenské ulice.

„Půjde o vyrovnání obrubníků, popřípadě jejich výměnu, položení nové dlažby a instalaci nového veřejného osvětlení. Oprava zasáhne i do vjezdů k nemovitostem vlastníků," řekl už dříve starosta Petr Procházka.

Projekt myslí i na dostatek zeleně, kterou zajistí květináče osázené stromky. Drobné komplikace po dobu oprav se přesto obyvatelům nevyhnou.

Oprava levé části Blatenské ulice potrvá ještě zhruba dva týdny. Pravou stranu město opraví až v příštím roce. K tomu se přidá i rozsáhlá oprava devatenáctky, tedy silnice I. třídy. „Příští rok nebude pro místní kvůli opravám jednoduchý. Řidiče potrápí řada dopravních omezení." dodal starosta.

Ve čtvrtek si čtenáři přečetli článek o tom, že ani petice nic nezměnila. Nízkoprahové centrum a noclehárna pro lidi bez domova přece jen vznikne v areálu bývalé výtopny. Zastupitelé o tom rozhodli na pondělním jednání. Na stejném místě, tedy v ulici Československé armády, najdou zázemí i technické služby. Místní s výběrem lokality nesouhlasili, zaslali tehdy vedení města petici s více než čtyřmi sty podpisy.

Zastupitelé vyslyšeli jejich požadavky týkající se například lepšího zajištění bezpečnosti v areálu výtopny, vybudování centra pro bezdomovce a zázemí technických služeb ale dali zelenou. Zástupci petice, pod níž se shromáždilo 414 podpisů, i někteří opoziční zastupitelé požadovali umístění centra do vhodnější lokality.

Zastupitelé nicméně vyhověli požadavku petice, který se týkal zajištění klidu a bezpečí v této lokalitě a také důslednějšího dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti. V areálu výtopny se často objevují lidé, kteří tam popíjejí alkohol a obtěžují okolí.

V pátečním vydání se Příbramský deník věnoval tomu, že debaty ohledně těžby odvalu z uranové haldy poblíž Příbrami neutichají. Společnost Ekototalbau CZ, která o těžbu projevila zájem, chce pokračovat ve vyhodnocení vlivu této činnosti na životní prostředí (EIA).

Státní podnik Diamo ale nechce se společností uzavřít smlouvu, což těžbě zabraňuje. Navržený způsob těžby není podle šéfa Diama Tomáše Rychtaříka dostatečně šetrný a byl by zřejmě nadměrně prašný. Dokumentaci EIA by ale mohlo využít i samo Diamo nebo někdo jiný, řekl na jednání příbramského zastupitelstva jednatel Ekototalbau CZ Oldřich Zábrodský. Zábrodský je přesvědčen, že odval šachty číslo 15 někdo odtěží.

„Když v současné době odstoupím od procesu EIA, pak tento záměr nebude dotažen do konce a bude v podstatě nevyužitelný a 400 tisíc, které jsem do toho vložil, jsem vyhodil oknem," uvedl. (red)