Lanová dráha (článek zde)

Pondělní vydání přineslo informace o tom, že lanovou dráhu v blízkosti příbramského Q-klubu děti jen tak nevyzkouší. Ačkoliv vedení města stavbu převzalo i s dokladem, který užívání lanového parku dovoluje, odborníci bezpečnost areálu prý zpochybnili.

V Příbrami vzniká lanová dráha, radní řeší bezpečnost.„Stavba byla s příslušnými certifikáty předána příbramským technickým službám. Nicméně existují posudky, které říkají, že je to pro děti velmi nebezpečné," uvedl starosta Jindřich Vařeka.Důkaz o bezpečnosti by mohly přinést další posudky. Za ně ale město zaplatí dalších zhruba 160 tisíc korun. „Pokud přeci jen budeme moci dráhu provozovat takzvaně bezobslužně, tak to neznamená, že tam žádná obsluha nebude. Protože na dodržování provozního řádu tam stejně někdo bude muset být. Čili tato myšlenka nás do budoucna bude stát ještě milion," vysvětlil starosta.

Chodník v Brodu (článek zde)

Obyvatelé z příbramské osady Brod už několik let usilují o chodník, po němž by se pěší bezpečněji dostali do města. Doposud totiž, a to zřejmě uzná každý řidič, cyklista i turista, se úsekem mezi Brodem a nákupním centrem v Brodské ulici vystavují nebezpečí úrazu v husté dopravě.

S výstavbou chodníku v těchto místech počítá plánovaný Jihovýchodní obchvat, který se má začít stavět minimálně za pět let. Tak dlouho se osadníkům čekat nechce, a tak navrhují městu vytvořit cestu s šotolinovým nebo kamenitým povrchem podél silnice Příbram Brod směr obchodní zóna k hypermarketu.

Promítání ve 3D (článek zde)

Filmy ve 3D zhlédnou Příbramáci pravděpodobně až na jaře. Původně mělo speciální promítání fungovat už v září, ale radní už několikrát termín dokončení posunout.

„Pořád se precizuje projekt. Předpokládám, že v lednu by měl být hotový finální návrh a potom se půjde do soutěže a realizace," řekl minulý týden místostarosta Václav Švenda.

Cena za stavební práce by tak podle dokumentace měla být 1,8 milionu. Podle radních by se výběrovým řízením mohly náklady snížit. Další položkou je investice do technologií, které jdou na vrub divadla.

Vánoční setkání (článek zde)

Přestože zahájení adventu překazilo Příbramákům nahlášení bomby, o vánoční setkání nakonec ochuzeni nebudou. V pondělí uspořádá vedení města se Spolkem ve čtvrtek Vánoční zastavení. Na náměstí vystoupí žáci a učitelé umělecké školy a muzikanti z kapely Bylo nás šest. Nebude chybět ani občerstvení.

Ilustrační foto.Podle radních půjde o neformální akci, jejímž cílem není v žádném případě stát se alternativou za zrušené zahájení adventu. Vystoupí sice dvě kapely, ale nepočítá se s účastí tisíců lidí.

„Jde o úplně jiný formát. Cílem je to, aby se lidi potkali, popovídali, aby se pozdravili a zastavili v rušném předvánočním čase a aby měli pohodu, například když se budou vracet z vánočních nákupů kolem příbramského vánočního stromečku. K dobré náladě jistě přispěje pár stánků s menším občerstvením, protože toto už k adventu patří," sdělila Příbramskému deníku mluvčí města Pavlína Svobodová.

Cena za odpady (článek zde)

Středeční jednání zastupitelů Příbramáky příliš nepotěšilo. Alespoň ohledně ceny za odvoz odpadu. Za ten si Příbramáci v příštím roce připlatí. Cena se zvedne o několik desítek korun, z dosavadních 468 korun na 552.

Opozice nakládání s odpady v Příbrami kritizuje. Už dříve se podivila, proč náklady na svoz odpadu rostou, když město využívá skládku v příbramské části Bytíz a nemusí odpad vozit až do Chrástu u Březnice.

Podle starosty Jindřicha Vařeky je důvodem skutečnost, že je širší nabídka služeb, zprovozněný sběrný dvůr a vyšší počet stanovišť na bioodpad. „Do té rozpočítané výše poplatků na hlavu se započítávají pouze skutečné náklady tohoto roku," sdělil na jednání zastupitelstva starosta Příbrami Jindřich Vařeka.