V Sedlčanech začaly fungovat tři nové semafory. Na příjezdových komunikacích od Olbramovic k nákupnímu centru, u Povltavských mlékáren a ve směru na Sedlec-Prčice řidiče upozorní světelná signalizace na to, jakou rychlostí se do města řítí. Semafory jsou umístěny mimo křižovatky a přechody pro chodce, tudíž nemají za úkol dávat někomu přednost, ale usměrnit řidiče a zklidnit dopravu v rizikových lokalitách.
„Zatím jsme spustili zkušební provoz. Později budeme schopni sledovat provoz a chování řidičů přímo z auta přídavným semaforem a případně pokutovat,“ řekl vrchní komisař Městské policie Sedlčany Petr Krch s tím, že by bylo vhodné jeden semafor přidat na komunikaci směrem od Příbrami. Prioritou ale zatím zůstávají rychlostní radary.
Semafor nejprve svítí červeně. Pokud řidič přijíždí
do měřeného úseku předepsanou rychlostí, téměř okamžitě se přepne na zelenou. Vozidlo tím pádem není jakkoli zdržováno. V případě, že někdo přijíždí rychlostí nad nastavenou povolenou mezí, která je nepatrně vyšší, než stanoví zákon, zůstává svítit červené světlo a řidič musí úplně zastavit.
„Semafory jsou na místech vytipovaných ve spolupráci
s městskou policií. Nejde o klasické měření, ale o zlepšení bezpečnosti v místech, kde řidiči často překračovali povolenou rychlost,“ vysvětlil místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel.
„Podle našeho průzkumu jsme zjistili, že každý druhý řidič překročil maximální předepsanou rychlost,“ doplnil vrchní komisař sedlčanské městské policie Petr Krch.
Semafory stály 629 270 korun, osmdesáti procenty se podílel Středočeský kraj
a dvacet procent šlo z kasy města.