„Musí se vyměnit komplet celé návěstidlo. V semaforech jsou totiž nyní jiné patice, než které se používají pro LED diody, a nebylo by možné vyměnit jenom část,“ uvedl Zdeněk Škaloud, vedoucí příbramského odboru správy silnic.

Zákaz výroby stowattových žárovek platí od září tohoto roku, pro města však platí určitá výjimka. Nicméně není jisté, jak dlouho potrvá.

„Dodavatel nás informoval, že má zatím zásobu žárovek do semaforů na dva roky dopředu. Do té doby je bude město muset nahradit LED diodami. Půjde o postupný proces, nyní by nebylo možné na celou přestavbu zajistit dostatek financí,“ řekl mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Město potřebuje rekonstruovat světelnou signalizaci na čtrnácti křižovatkách ve městě, přičemž jedna by mohla spolknout přibližně 300 tisíc korun. Dohromady tedy náklady na přestavbu přesahují čtyři miliony korun, které Příbram nemá odkud získat, a musí začít s postupnou výměnou semaforů.

„Po nahrazení žárovek diodami v semaforech dojde následně k významné úspoře elektrické energie,“ doplnil Jiří Kubík z příbramské radnice.

Mezi výhody LED diod patří dlouhá doba bezproblémového provozu. V současnosti je třeba alespoň několikrát ročně vyměnit v semaforech žárovky, diody by měly vydržet podle specifikací výrobců minimálně pět let.

Navíc důvodem pro stažení stowattových žárovek a v budoucnu i těch méně výkonných z trhu je jejich malá efektivita, vysoká spotřeba a velká ztráta energie. Diody jsou mnohonásobně úspornější, i když jejich pořizovací náklady bývají výrazně vyšší.