Silnice první třídy vede obcí a jsou tu rovné dlouhé úseky, kde to řidiče láká vyzkoušet, co má které auto pod kapotou. Bohutínští se rozhodli, že je nejvyšší čas s bezpečností v obci něco dělat.

„Na zastupitelstvu jsme se domluvili, že tuto situaci musíme začít řešit. Původně jsme zamýšleli ukazatele rychlosti, ale je to podle nás spíše prostředek, jak otestovat nejvyšší rychlost. Jako vhodné řešení se nám jevily semafory sloužící k omezování rychlosti,“ uvedl místostarosta Bohutína Martin Matuna.

Trochu problematické je prý umístit zpomalovací semafory na silnici první třídy. „Uvidíme, jak se k tomu postaví úřady, ale očekáváme, že když to šlo v Sedlčanech, půjde to i u nás,“ domnívá se Martin Matuna.

V Bohutíně by měly být semafory dva. Jeden v lokalitě u restaurace Na Drmlovce, protože v tomto místě je podle Martina Matuny dost velký pohyb a druhý u základní školy, kde kromě dětí chodí ještě lidé do kostela a na poštu.

Semafor u školy by prý měli řidiči přijíždějící od Rožmitálu vidět už zdálky, přestože bude za horizontem. Takže i na několikasetmetrové rovině před obcí by mohli řidiči snížit rychlost.

Zpomalovacích semaforů je několik druhů nebo se dají různě nastavit. V Bohutíně chtějí takové semafory, kde bude permanentně svítit červená, a když řidič dodrží rychlostní limit, automaticky naskočí zelená.

„Chceme výstavbu dokončit ještě v první polovině tohoto roku. Jakmile totiž bude venku lepší počasí, zvýší se samozřejmě pohyb chodců a cyklistů. Instalovat oba semafory chceme oba najednou, protože bychom neradi rozdílnou technologii a pochopitelně se nám to vyplatí i v rámci servisu, než dělat každý zvlášť. Navíc si myslíme, že je to bezpečnostní opatření, se kterým nemá smysl čekat a oddalovat ho,“ dodal Martin Matuna.