"Z každé války vyjde vítěz a poražený a výsledek se v této chvíli nedá předvídat," dodal Jiří Burian. Senátor dále uvedl, že dění na politické scéně samozřejmě sleduje prostřednictvím médií senátního klubu, který o situaci mimořádně jednal ve středu 10. května za přítomnosti předsedy klubu Petra Fialy.

„I odborníci na ústavní právo nebo politologové, kteří situaci hodnotí, se shodují, že v dramatickém vývoji je těžké výsledek odhadnout. S ohledem na to, co se všechno událo, včetně hrátek mezi panem prezidentem Milošem Zemanem, Andrejem Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou, bych za nejlepší řešení považoval posunutí termínu voleb," sdělil. Jedním dechem však dodal, že v historii České republiky po roce 1992 se nic podobného nestalo, přestože během té doby odstoupila řada vlád, premiérů nebo ministrů.

„Předčasné volby nejsou možné v červnu, to se nedá stihnout. Velký omyl by bylo jít k volbám o prázdninách. Z toho mi vychází předčasné volby na září. Ale co posunutí termínu o měsíc dřív než je vyhlášen řádný termín, který je uveden i ve Sbírce, vyřeší?" Na dotazy novinářů, kteří po senátorovi žádají, aby se vyjádřil ke „komické situaci", která se odehrála mezi prezidentem a premiérem na hradě, prý odpovídá: „Já to nepovažuji za komické, ale za velkou ostudu."

Marie Břeňová