Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor Jiří Burian nepochybuje, že po sedmadvaceti letech demokracie nezmizela

Sedlčany – Kašna je místem, kde se před sedmadvaceti lety scházeli odvážlivci, kteří chrastěním klíčů a třeba i mlčky dávali najevo ve dnech, kdy se teprve lámal režim, svůj jasný postoj.

18.11.2016
SDÍLEJ:

V Sedlčanech se sešli 17. listopadu u kašnyFoto: Marie Břeňová

Od té doby se střed náměstí stává každoročně místem, kam lidé 17. listopadu v podvečer přicházejí. Ať jich bylo několik nebo desítky.

Letos na vzpomínkovou akci dorazilo kolem stovky účastníků. Při vzpomínkové akci hrála hudba, žáci ZUŠ Sedlčany připravili krabice, do nich dali symbolicky drobné dárky pro Václava Havla. Různě seskupené nabílené kvádry představovaly jakousi cestu do budoucna. Svíčky zapalovali jak děti, které se o událostech před 27 lety na Národní třídě učí jen ve škole, tak lidé, kteří „sametovou revoluci" dobře pamatují.

A jak se z odstupem let dívají na demokracii – posiluje nebo jí ztrácíme?

Zdeněk Šimek si myslí: „Demokracii ztrácíme tím, jak se chovají někteří představitelé našeho státu. S vývojem nejsem spokojený. Po revoluci to bylo určitě lepší a za prezidenta Václava Havla také. Lidé jsou více sobečtí… Patřil jsem k těm, kteří v roce 1989 chrastili klíči. Byl jsem v té době v Praze a dokonce mě za to honili – policajti mě proháněli v Seminářské zahradě. Přestože mi bylo dvaapadesát let, utekl jsem jim, dostal jsem se za ohradu, kde na mě nemohli. Čekali jsme v té době, že konečně přijde změna, ta přišla…"

Marie Kubrichtová přišla vzpomenout na Václava Havla se svým partnerem. „Demokracie se podle mého názoru sice vyvinula, ale jinam, než jsme čekali. Všechno jsme si představovali dost dětinsky. Byli jsme naivní, že to půjde pomalu a že mnozí zapláčou, tak jsme tomu nevěřili. Já si nemohu stěžovat, ale pozoruji, že dost lidí nadšení ztrácí."

Sedlčanský starosta a senátor Jiří Burian se 17. listopadu účastnil vzpomínkového aktu v bývalém komunistickém lágru Vojna u Příbrami, proto dorazil ke kašně s malým zpožděním.

„Myslím si, že demokracie tady je, stejně jako prvek svobody. Samozřejmě dnešní chaotický svět plný nešvarů, migrace a dalších vnějších vlivů má vliv na celkovou náladu v naší společnosti. Řada lidí vývoj po sedmadvaceti letech vývoj kritizuje, mně se také řada věcí nelíbí… Nicméně demokracie a svoboda nás neopustily. Važme si jich!"

Nechyběla ani Blanka Tauberová, která byla velkou obdivovatelkou prezidenta Havla. „Občanská společnost začíná fungovat, demokracie potřebuje šedesát let, možná i víc a možná mezi tím nastane nový systém," řekla nám k tématu stručně. Marie Břeňová

Autor: Redakce

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení