„Tatínek špatně chodí a potřebuje pomáhat. Mají svůj byt. Mamka brzy nebude mít sílu a oba budou potřebovat stálou péči. Když kvůli tomu opustím práci, sama budu mít existenční problémy,“ uvažuje Marie z Příbrami.

Lidé v podobných situacích se obracejí na domy s pečovatelskou službou. Jenomže získat v nich místo není zrovna jednoduché.

Centrum dnes pořádá prohlídky

Je tu jedna šance. Na okraji Příbrami v objektu bývalých vojenských kasáren vybudovala příbramská firma Ravak penzion pro seniory. Bydlení tu mohou získat nejen lidé, kteří potřebují každodenní péči, ale i zatím zcela samostatní senioři. Kdo má zájem, může sevsobotupřijít do penzionu podívat. Koná se den otevřených dveří.

Pomohou charity i Tyflocentrum

Centrum pro seniory má lidem zajistit nejen ubytování a stravu, ale i sociální služby. „Bytů pro seniory není zrovna nadbytek. Aby měli důvod u nás bydlet, chystáme spolupráci s charitami, s Tyflocentrem a s dalšími organizacemi, které se starají o handicapované klienty a seniory trpící například Alzheimerovou chorobou a podobně,“ popsal plány ředitel penzionu Pavel Černý.

Obyvatel penzionu pro seniory si bude moci podle potřeb pro sebe nasmlouvat různé služby. Ty by se měly navzájem prolínat i mezi organizacemi, které se rozhodnou pro spolupráci s penzionem.

V okolí penzionu bude park

Okolí penzionu zatím není nejlákavější, což by prý nemělo zájemce odradit. V brzké době by už kolem domu měl vzniknout park s příjemným posezením.

Centrum, které by se mimo jiné mělo stát i takzvaným klubem i pro ostatní seniory, kteří by sem docházeli za zábavou a vyplněním volného času. Frekvence autobusových linek ale do těchto míst není zrovna nejčastější, což by podle Pavla Černého po domluvě vyřešila příbramská charita svým autem.

Volný čas by ředitel domova chtěl seniorům vyplnit například pravidelným promítáním filmů, různými kroužky, jako je trénování paměti nebo u starších lidí velmi oblíbená práce s počítačem.

Měsíční platba se blíží běžnému nájmu

Většinu lidí napadne, jestli je vůbec v silách bydlení v penzionu utáhnout. Tak jen pro představu. Základní bydlení v třílůžkovém pokoji vychází v penzionu na 180 korun za den. Dvoulůžkový vychází na zhruba 250 korun a jednolůžkový šplhá ke třem stovkám za den. Když se to tak vezme, měsíční platba se příliš neliší od nájmu s poplatky v ostatních bytech v Příbrami.

Uvedené částky jsou za ubytování, ale to obsahuje denní úklid a dvakrát do měsíce vyprání prádla. „Pro klienty máme připraveno i bezpečnostní zařízení na ruku k přivolání pomoci. Bude tu nonstop recepční služba, která ihned poskytne pomoc,“ připomněl Pavel Černý.

Centrum pro senioryv sobotuod 10 do 17 hodin otevírá dveře veřejnosti a pořádá dvě prohlídky.

Den otevřených dveří bude pestrý

První prohlídka je od 10 do 12.30 hodin, druhá od 13.30 do 16 hodin. Obě exkurze zahrnují zpočátku podání veškerých informací o pobytových sociálních službách a volnočasových aktivitách. Následuje seznámení s prostředím, prezentace firem a kompenzačních pomůcek, ukázky technik trénování paměti a canisterapie (terapie pomocí pejsků) a prezentace firmy, která bude dovážet do penzionu jídlo.