Tolik nadšení a úsměvů se na jednom místě nevidí, jako v sobotu v budově příbramské Waldorfské školy, kde se právě koná první den dvoudenní akce pro seniory. Dámy, z nichž některým děti dávno vylétly z hnízda, se nadšeně přesouvají z přednášky o životním stylu do tělocvičny, kde už na ně čeká fyzioterapeutka Vlaďka Svobodová. Z mnoha se už staly kamarádky a švitoří jako školačky.

„Už spolu chodíme cvičit dlouho. Začaly jsme hned, jak Fit senior začal fungovat. Můžeme všem doporučit, aby nezahořkli na život, když takový ten aktivní rodinný život skončí. Cvičení dělá člověku dobře na těle i na duši," nešetří chválou na Fit senior Dana Křížová, Anna Ptáčková, Eva Bošková a Marie Bendová v tělocvičně.

Klub Fit senior funguje už třetím rokem pod vedením Kristiny Hovorkové. Přesto, že je jí teprve čtyřiatřicet let, získala si sympatie všech cvičenců. Kromě cvičení pořádá pro zájemce velmi oblíbenou chůzi s hůlkami. „Až před rokem jsme začali fungovat jako občanské sdružení, které se snaží získat dotaci (v žádosti jsme u vedení města uspěli). Dříve to bylo pouze cvičení pro seniory," vysvětluje Kristina Hovorková.

„Senioři, kteří s námi cvičí pravidelně, si pochvalují celkové zlepšení stavu pohybového aparátu, cítí se silnější při chůzi a vstávání a jsou pružnější. Důležitým prvkem je také vzájemná motivace v kolektivu vytrvat a cvičit pravidelně, což je nejdůležitější předpoklad k dosažení zlepšení," hodnotí Kristina výsledky, které splnily její očekávání, když se před lety rozhodla pustit se po mateřské dovolené do něčeho smysluplného.

Do programu klubu se mohou senioři přihlásit zaplacením ročního dvousetkorunového poplatku. Pak lze využívat jakékoliv lekce v rámci projektu již zdarma. Kapacita je omezená a je nutné si nejdříve telefonicky objednat místo na telefonu 777 176 713.

Proč se mladá žena rozhodla pracovat se seniory? O tom připravujeme rozhovor.

ANKETA: Proč je podle vás dobré aktivně stárnout?

close Zdena Fialková, Příbram. zoom_in

Zdena Fialková (77 let)
Příbram

"Cvičení mi moc pomáhá. Chodit mezi lidi posiluje a zvlášť ve společnosti kamarádek. Dříve, když se člověk staral o rodinu, to tolik nešlo, ale teď na stará kolena se snažím být aktivní."

close Irena Havelková, Příbram. zoom_in

Irena Havelková (68 let)
Příbram

Mám pocit, že aktivní přístup k sobě je přínosný. Zajímám se o nové techniky. Snažím se je používat i doma, ale jedna věc je teorie, druhá praxe. Každý krůček dopředu je dobrý.