„Na březnickém zámku nebudeme poprvé. Dříve jsme zde společně s Berounskými měšťany dělali Březnické slavnosti, bohužel se ale tato akce již nekoná. A vystoupili jsme zde i loni v létě. Vzhledem k našemu zaměření na pozdní renesanci se nám na tomto zámku vystupuje velmi dobře, protože nám „ladí“ dobově,“ vysvětlil šermíř Antonín Veselý.
Tato skupina historického šermu vznikla v roce 1992, zakládajícími členy byli Vladimír Šindelář a Miloslav Pinc. Skupina zanedlouho do svého repertoáru zařadila vedle šermu i dobové tance. V původní sestavě vystupovala nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Nejvzdálenější cesta zavedla šermíře do Wallesu.
Skupina vystupovala například v milevském muzeu nebo na zámku Červená Lhota, na zatím poslední zahraniční cestu zamířila do Švýcarska. Nosnou páteří šermířské části programu je nastudování škol šermu, které byly v období kolem roku 1570 v Evropě používány. „Při studiu jednotlivých stylů vycházíme ze zkušeností šermířského mistra Petera Kozy, dobových učebnic šermířských mistrů a z dalších historických pramenů,“ poznamenal šermíř.
Collegium prezentuje program renesanční hudby, s tanci a šermířskými školami z daného období. „Program každoročně obměňujeme a dáváme si záležet na tom, že nejsme divadelní společnost, ale šermířská skupina. Proto se v našem programu především šermuje a to různými styly konce šestnáctého století. Dost si také zakládáme na tom, že máme živou hudbu, písecké Flautores flautae, a nejsme tak odkázáni na hudební nahrávky,“ uvedl Antonín Veselý.
Collegium 1570 chce lidem přiblížit, jak se dříve šermovalo. „Že šermíři nebyli jen svalnatí tupci, kteří unesli jakkoliv těžkou zbraň, a mydlili do sebe ve stylu The Sword School of Hollywood. Ale naopak, že to byli velmi šikovní a technicky vyspělí šermíři používající oproti našim představám velmi lehké zbraně,“ uzavřel šermíř.
Karel Souček