Nadace Železná opona tam vybudovala nové muzeum v prostorech s původním názvem Javor 51 v bývalém podzemním skladu sovětské jaderné munice. Muzeum atomu mapuje využití štěpení jádra především v období studené války a umožňuje nahlédnout do míst, kam nikdo nesměl a to ani z nejvyšších míst bývalé československé armády .

Den otevření šestitunových vrat muzea se uskuteční už tuto sobotu od 11 hodin. V 16 hodin se vrata veřejnosti uzavřou. Objekty má muzeum zapůjčené od armády.

Bohatá expozice, kterou jsme měli možnost vidět ještě nedodělanou na sklonku zimy, je v mnoha směrech šokující – od obrazové dokumentace přes mnoho názorných ilustrací, dokazuje ničivou sílu, kterou je schopen člověk vytvořit z atomového štěpení až do takového extrému, že by zničila naši planetu.

Kromě toho je v muzeu vystavena řada artefaktů, které se podařilo autorům objevit při práci na budování ať už uvnitř nebo v okolí v lese.
Václav Vítovec z Nadace Železná opona a majitel muzea nás tehdy i slovem provedl vývojem atomových zbraní, obdobím studené války, přes jaderné zkoušky obou vojenských velmocí až po současnost. Zajímavý je i výklad, jak to v kdysi přísně střeženém podzemním krytu fungovalo včetně specifik služby vojáků.

V blízkosti je druhý podzemní kryt, naprosto totožný s tím, kde je muzeum. Jejich okolí hlídala kulometná hnízda a několik set metrů odtud jsou bývalá sovětská kasárna.

Atom muzeum Javor 51 bude otevřené od 17. srpna do 1. října každou sobotu. Zajištěny budou dvě prohlídky s průvodcem, první v 11 hodin, druhá od 15 hodin určena pro skupiny od 15 do maximálně 25 zájemců po předem přihlášených na webových stránkách muzea. Mimo výše uvedenou sezonu je možné expozici vidět po předchozí telefonické domluvě.

Pro zájemce uvádíme jistý detail – dole v bunkru je stálá teplota pouhých šest stupňů Celsia a devadesátiprocentní vlhkost, takže nic pro zimomřivé.
Vstupné je 100 korun, důchodci platí 50 Kč a děti do 15 let mají prohlídku zdarma. Pořizování snímků je za 200 korun a videa za 500 Kč.

Historie přísně utajovaného místa
V někdejším podzemním depotu (skladu) s krycím jménem Javor 51 měla sovětská armáda v nejpřísnějším utajení a zabezpečení skladovat za minulého režimu jaderné hlavice.

„Jaderné zbraně zde mohly být v době mezi rokem 1968 a začátkem 90. let," řekl Milan Skočovský z nadace. V zemích bývalé komunistické Varšavské smlouvy byly mimo Sovětský svaz podobné bunkry pro jaderné hlavice na 12 místech – v Československu u Míšova, v Bělé pod Bezdězem a u Bíliny, vždy po dvou bunkrech.

Do dneška se ale včetně vnitřního vybavení zachovaly jen ty v Brdech, a to hlavně díky tomu, že jsou na území střeženého újezdu. Přežily tam nejen masivní objekty, ale uvnitř nich i část vybavení a provozní technologie. Muzeum je tak prý jediné na světě, které se otevře přímo v místě skladování jaderných hlavic. Má sloužit jako memento doby a hrůz, které může zneužití atomu přinést. Nadace provozuje také Muzeum železné opony v Rozvadově.

Deset metrů 
pod úrovní země
Masivní sklady pro jaderné zbraně se začaly budovat kolem roku 1965. Oba objekty Javor 51 v Míšově mají rozměry 40 krát 40 metrů a jsou zapuštěné asi deset metrů pod úroveň země. Jako zabezpečení proti seismickým vlivům je pod nimi ještě až dvacetimetrová vrstva betonu ve tvaru lodního kýlu, odhadl Skočovský.

Že se v Československu skladovaly sovětské jaderné zbraně, oficiálně nikdo nikdy nepotvrdil. Jejich stavba ale byla součástí dohody se Sovětským svazem z poloviny 60. let. V každém z brdských bunkrů mohlo být podle odhadů uloženo 20 až 80 menších hlavic.

„Kolik jich ale skutečně bylo, asi nikdy nezjistíme, můžeme se jen dohadovat. Jednotlivé sály ale jednoznačně nesou známky používání," řekl další ze spoluautorů expozice Milan Linhart. Od prosince 1968, kdy si objekty převzala sovětská armáda, do června 1990 prý dovnitř nikdy nevkročil žádný Čechoslovák. Návštěvníci si prohlédnou supertajnou, dříve mimořádně jištěnou, stavbu, i připravené expozice. Vypovídají o sovětském a americkém atomovém programu, o studené válce i o mírovém využití atomu. Prohlédnou si také zázemí objektu, jehož provoz byl zcela soběstačný – měl elektrocentrálu, filtrace vzduchu, vlastní zdroj vody. Lidé budou moci projít skrz zdvojené šestitunové dveře určené k nakládce. Podobné jsou i na druhém konci centrální haly, která sloužila jako prostor pro údržbu hlavic.

Obsluha chodila zvláštním vstupem, který rovněž jistily těžké pancéřové dveře vedoucí do technického zázemí. Do centrální haly se pak muselo projít přes další troje ponorkové kovové dveře. Samotné hlavice byly v bočních sálech. Vše bylo několikanásobně jištěno a pečetěno. Řemeny a kotvicí systém, kterým byly zřejmě jištěny vozíky s hlavicemi, nyní v muzeu využili k ukotvení panelů s fotografiemi a dokumenty.

Když po roce 1990 kasárna sovětská vojska opustila, prováděla se přesná dozimetrická měření. Zvýšená radioaktivita nebyla zjištěna. Karel Hutr, ČTK