Přítomnost těchto lidí, ocejchovaných jako nositelé kontroverzních názorů, na takzvaném vlasteneckém setkání v Příčovech na Příbramsku, vyvolala loni v srpnu velké haló. Přesněji: rozruch souvisel s tím, že příčovské setkání dostalo 50tisícový finanční příspěvek z hejtmanského fondu Středočeského kraje. Z něj kraj běžně podporuje rozmanité akce kulturní, společenské i sportovní.

Haldy po těžbě uranu na Příbramsku mají zmizet.
Petice brojí proti rozebírání hald na Příbramsku. Zákon však mluví jinak

Příspěvek od kraje organizátoři vracet nemuseli, i když se hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) prohlásila, že bude žádat peníze zpět. S argumentem, že v předložené žádosti o dotaci organizátoři uvedli kraj v omyl týkající se zaměření zahradní slavnosti (připomínka výročí vysvěcení místní kaple sv. Vojtěcha plus téma Mezinárodního dne původního obyvatelstva). Od akce se hejtmanka opakovaně distancovala s tím, že mezi účastníky převažovali představitelé názorových proudů, s nimiž se neztotožňuje: jako politik ani jako občan. Připomínala také, že dotaci krajští radní schválili bez její účasti; v době, kdy ona měla mateřskou pauzu. Naopak sociolog Petr Hampl jako spolutvůrce programu uvedl, že se snažil sestavit vyvážené debatní panely se střetáváním různých názorů. A poukázal na to, že diskutovat přijeli i docenti a profesoři z univerzit.

Objevili se nicméně i nositelé dalších známých jmen, jejichž názory a postoje odpůrci nechválí – a rázně se vymezovali proti tomu, aby podporu z veřejných peněz dostala akce s takovými lidmi jako Alexander Tomský, Lenka Procházková, Michal Semín či Petr Žantovský. A navíc byla akce v Příčovech považována za záměrně uspořádaný protipól takzvaného Pochodu hrdosti na podporu sexuálních menšin, pořádaného ve stejném termínu v centru Prahy. V protikladu k akci Prague Pride byly Příčovy přinejmenším v médiích prezentovány jako setkání „přítel bílého heterosexuálního muže“.

Čápi na hnízdě
Vědecké poznatky čekají ornitologové i od všímavých dětí

Majitelka zámku v Příčovech Alice Tomková však navzdory prohlášením, jež po akci zazněla, peníze zpět kraji poslat nemusela. S jedenáctiměsíčním odstupem krajský úřad v úterý oznámil, že pořadatel k vracení finanční podpory nakonec vyzván nebyl. Přezkoumání ukázalo, že z formálního hlediska je vše v pořádku; podmínky pro udělení podpory byly splněny.

Pro letošní rok nicméně vlastenecké setkání v Příčovech, na dosah od Sedlčan, finanční podporu od kraje nezískalo. Jeho další ročník je ohlášený na sobotu 15. srpna.