Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

26.7.2017
SDÍLEJ:

Šéf Ochrany fauny ČR v Hrachově Pavel Křížek s dcerkou.Foto: soukromý archiv

Jak v záchranné stanici vypadá sezóna mláďat? 
Naštěstí už sezona mláďat odeznívá. Období duben až červenec jsou asi měsíce, kdy toho je fakt hodně. Je to obrovský nápor nejen z hlediska příjmu zvířat a následná péče zejména o mláďata, ale také je největší návštěvnost ze strany škol, školek a veřejnosti. Dalo by se říct, že dvacátou sezonu jsme opět přežili. (směje se)


Kolika zvířatům jste letos pomohli?
Z hlavy nyní nevím, ale roční objem výjezdů čítá bezmála osm set. Spádová oblast naší záchranné stanice je fakt obrovská, zhruba od Voznice u Dobříše až po Veselí nad Lužnicí pod Soběslaví. 


Jak vy sám trávíte léto? 
Dost pracovně. Rozjeli jsme ve Voticích projekt Motýlárium, který seznamuje veřejnost s tím, co motýly v naší krajině ohrožuje, proč mizí a jak jim můžeme pomoci. Je to obrovský projekt, který kromě mě zastřešil na Příbramsku vyhlášený obdivovatel přírody, můj kamarád Ondřej Sedláček. Ten je odborným garantem a zároveň duševní zakladatel "motýlích rezervací", na které naše Motýlárium navazuje. Kromě toho se snažím shánět peníze na činnost, bojuji s nadměrnou byrokracií a koordinuji celou organizaci. Dnes máme deset zaměstnanců a na 20 externích spolupracovníků, a to už nějaký čas, aby vše fungovalo, zabere. Jsem rád za své spolupracovníky, kteří jsou velmi obětaví a bez nich by to nešlo. O tom, že to funguje, svědčí i podpora měst a obcí regionu, Středočeského a Jihočeského kraje, sponzorů a veřejnosti. Každoroční návštěvnost větší než 20 tisíc lidí svědčí, že ta cesta je správná. Všech, kteří nás podporují, si velice vážíme.


Chystáte se ještě na nějakou dovolenou? 
Rád bych, zatím jsem pro rodinu "urval" pouze jeden týden a musím se polepšit. Mám malé děti a chci si jich užít a taky trpělivou a úžasnou manželku Nelu. Bez zázemí se to nedá dlouho vydržet. Hodně jim dlužím.


Jak by podle vás měla vypadat ideální dovolená?
S rodinou, s drsnosrstou jezevčicí Madlou v klidné české krajině bez davů turistů. A hlavně bez mobilu a počítače. Snad se k tomu jednou dopracuji.


Chystáte pro návštěvníky letos ještě nějakou novinku nebo překvapení?
Motýlárium ve Voticích láme návštěvnické rekordy, ale ani Hrachov nezaostává a návštěvnost je opravdu velká. Na Hrachově nyní máme kromě ukázky expozice zvířat také tři tradiční výstavy, a to expozici sladkovodních ryb, fotografie známého fotografa a úžasného člověka Jirky Jirouška a výstavu s fotodokumentací, jak vznikalo Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově. V hlavním sále pak máme letos v sezoně dvě opravdové lahůdky. 


Do 12. srpna se koná výstava Barvy džungle výtvarníka, biologa, cestovatele a milovníka přírody Jižní Ameriky Jana Dungeho. Po něm bude následovat výstava Lubora Křížka a jeho objektů ze dřeva. Tento lesák, stromolezec, a hlavně obrovský milovník přírody má obrovský dar při zpracování dřeva. Shoda příjmení nás dvou je náhodná. 


Jinak další aktuální akce je 25. července charitativní koncert pro Faunu pod vedením operního pěvce Igora Jana, sólistu Státní opery Praha v Hrachově. Prázdniny pak završíme akcí Mejdan pro faunu v Sedlčanech 19. srpna. Je to poslední ze čtyř koncertů, kde nás podporují rockové kapely pod záštitou mnoha firem. Největší náš dík za tuto "obr" akci patří klukům z kapely Matyas, hlavně Zdeňkovi Kolkovi a Láďovi Houskovi. Život Ochrany fauny ČR je opravdu pestrý, a to nás ještě čeká to hlavní a tím je výročí dvaceti let. Držte nám palce a srdečně zveme na výlet do Hrachova či do Votic.

Šárka Spáčilová

Autor: Redakce

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení