V těchto dnech zbavuje Příbram podobných nešvarů stroj Silkot, který město pořídilo za téměř dva miliony korun. Stroj může pracovat i v extrémních podmínkách při téměř mínus 15 ºC.

Radnice rozdělila město na 16 částí, v nichž stroj nyní funguje. „V každé oblasti se stroj pohybuje od pondělka do pátku a poté se přesune do další,“ přiblížil plán oprav starosta Josef Řihák.

Silkot nyní pracuje v šesté části, která se nachází v okolí obce Sázky. Opravy 30. května a zatím bylo opraveno 1500 metrů čtverečních.

Auta na Příbramsku dostávají hlavně v zimě zabrat. Silnice připomínají tankodrom nebo slalomovou dráhu. Opravami v letních měsících by se mělo tomuto předejít.

Stroj na opravu výmolů bude nyní fungovat hlavně na území Příbrami. „Zatím budeme opravovat vozovky jen v Příbrami. Možná časem jej za nějakou úplatu i zapůjčíme. Zatím však rozhodně ne. V Příbrami je toho hodně k opravování a chceme se o silnice starat dobře,“ přiblížil využití stroje Josef Řihák.

Výtluk a jeho okolí se nahřeje sálavým teplem ze zadního infračerveného panelu. Poté obsluha stroje rozruší ocelovými hráběmi nahřátou plochu a přidá na místo opravy asfaltový recyklát, předem připravený v zásobníku, který je součástí stroje.

Po pečlivém urovnání opravovaného místa následuje zhutnění asfaltového povrchu vibračním válcem. Na opravované místo je možné vjet autem už po patnácti minutách.