Tento stroj je v Příbrami raritou, protože není mnoho dalších měst, která by se jím mohla pochlubit. Příbramská radnice pořídila stroj na opravy silnic za zhruba dva miliony, ale investice se pravděpodobně brzy vrátí. Stroj je totiž schopen pracovat téměř nepřetržitě celý rok.

„Stroj Silkot opravovuje výtluky v silnicích v Příbrami prakticky bez přestávky už od května. Město jsme si pro tento účel rozdělili do 16 bloků, každý týden se stroj s posádkou pohybuje v jednom z těchto bloků. Celkem stroj do 14. srpna vyspravil v Příbrami asi 2000 metrů čtverečních asfaltové plochy.

Předpokládám, že bude v příbramských ulicích pracovat celoročně. Zvládne opravy i v mrazech do 15 stupňů pod nulou,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák.
Hlavní výhody radnice vidí v tom, že si město může opravovat silnice samo a prakticky ihned. Odpadají tak nekonečně dlouhá výběrová řízení firem na opravy silnic.

„Nejde nám ani tak o rychlé navrácení investic za pořízený stroj, ale o to, aby si obyvatelé Příbrami a okolí přestali ničit ve výtlucích svá auta. Mobilita stroje je perfektní, takže jsme schopni reagovat skoro okamžitě. Jsme také rádi, když nás obyvatelé sami upozorňují na rozbité úseky na silnicích,“ poznamenal starosta.

Konstruktéři stroje zaručují také poměrně dlouhou trvanlivost opravovaných částí silnic. To znamená, že jakmile vyspraví příbramské silnice, bude schopen pomoci s opravami také v jiných větších městech v příbramském regionu.

„Už nám volalo několik starostů, že by stáli o pomoc. Myslím, že by to za nějakou rozumnou cenu neměl být žádný problém. Rovněž pokud se dohodneme se Středočeským krajem, tak i v tomto případě bychom mohli pomoci,“ doplnil Řihák.