„Mrzí mě to, ale musíme nové zájemce odmítat, obsazena jsou nejen lůžka, ale v chatě zamluvené i všechny stoly," konstatoval. „Naši hosté mají již na silvestrovskou noc domluvené menu – v oblibě jsou grilovaná a uzená masa připravená podomácku na švestkovém a třešňovém dřevu z naší udírny," předeslal. Kerner půlnoční ohňostroj neorganizuje. „Víte, já nemám rachejtle rád. Navíc mi plaší koně, které tu mám," vysvětlil.

CHATA Onen Svět byla postavena turisty v roce 1940.

Návštěvníci však měli i poslední den v roce možnost vystoupat na dřevěnou Langovu rozhlednu. „Byla postavena v roce 2001 a pojmenována podle obdivovatele krajiny Čestmíra Langa, někdejšího majitele panství. Při jasném počasí je z ní možné vidět panorama Šumavy, Makovou horu a rozhlednu na Veselém kopci u Mokrska," upozornil Kerner. „Za rok na ní vystoupalo kolem dvanácti tisíc lidí," přidal bilanci. Potvrdil, že na chatě, kterou postavil Klub českých turistů v roce 1940, tráví většinu roku a na život na odlehlém místě si vůbec nestěžuje… „Po zelené turistické značce je to odtud asi jedenáct kilometrů do Petrovic, dvanáct do Solenic a ti zdatnější mohou dojít po červeném značení po 22 kilometrech do Sedlčan," upozornil. K atraktivitě místa přispělo i vybudování stezky z Onoho Světa do Týna. „Dokončena byla před čtyřmi lety. Celkově její trasa měří 66 kilometrů a propojuje tři miniregiony – vedle středního Povltaví ještě Bechyňsko a Vltavotýnsko. Jsou na ní tři desítky stanovišť s odpočívadly a výtvarnými objekty a dvacítka naučných tabulí. Ke každému místu se navíc vztahuje nějaká pověst," sdělil k projektu, který byl spolufinancován Evropskou unií a místními akčními skupinami.

LANGOVA rozhledna láká krásnými výhledy do kraje tisíce lidí.

Zatímco provozovatelům lyžařských vleků vadila absence sněhu a vyhlíželi, kdy rtuť teploměru klesne do minusových hodnot, Kerner si počasí pochvaloval. „Je to paráda, nemusím odhrnovat sníh na parkovišti. Ušetří se za topení. Lidé si užívají turistiky a rádi se u nás zastaví na nějaké občerstvení. Navíc vědí, že mohou i přespat - ubytování u nás je non-stop po celý rok," usmíval se.
Marek Kerner uvedl, že Onen Svět je místem, kde ročně uzavře manželský svazek přímo na rozhledně tak čtyři až pět párů snoubenců.

„Připíjím z Onoho Světa čtenářům na zdraví, přeji jim hodně radosti. Já šťastný jsem. Teď si užívám přírůstek do rodiny. Dceři je patnáct let a před měsícem a půl se mi narodil syn," pochlubil se provozovatel chaty. Marie Břeňová