„Silvestrovský pochod na rozhlednu organizujeme letos již posedmé. Tentokrát jsme akci pojali i jako protest proti záměrům těžařských firem zkoumat u nás zlatonosná naleziště a následně těžit zlato. Proto jsme vyzvali účastníky pochodu, aby si s sebou přinesli zlatý řetěz z vánočního stromku. Chceme jím symbolicky uzamknout rozhlednu, aby si nikdo nemohl dělat zálusk na bohatství pod ní," vysvětlil Jiří Šťástka, starosta obce Chotilsko a jeden z hlavních organizátorů silvestrovského happeningu.

V útrobách Veselého vrchu a pod nedalekou obcí Mokrsko se nachází jedno z největších zlatonosných ložisek u nás. Zásoby zlata se zde odhadují přibližně na stovku tun. Jeho těžba by ale v současné době znamenala rozsáhlou devastaci krajiny v těsném sousedství řeky Vltavy. Není proto divu, že místní občané proti aktivitám těžařských firem protestují.

Odpor občanů proti záměrům těžařských firem o povolení průzkumu s následnou těžbou zlata naposledy podpořil i hejtman Středočeského kraje Josef Řihák, který pořadatelům poslal také jeden kus zlatého řetězu.

Navázaný řetěz nakonec obtočil základnu železné věže na Veselém vrchu patnáctkrát, což znamenalo, že byl dlouhý přibližně 450 metrů. „Děkuji všem, kteří se do našeho protestu zapojili. Myslím si, že už nejde jen o zlato na Mokrsku, ale o celou naši planetu. Měli bychom konečně přestat ničit přírodu kolem nás a více si vážit bohatství, které nás každý den obklopuje," doplnil Jiří Šťástka. Jiří Kubík