Před rokem se dala v městečku dohromady skupina, která jako občanská iniciativa napsala otevřený dopis majitelům zámku. „Obrátili jsme se na ně se žádostí, aby se začali věnovat stavu nemovitosti - začali ji udržovat a opravovat. Nabízeli jsme pomoc. Dopis podepsalo téměř čtyři tisíce lidí,“ popsala začátek jednání s majitelem zámku ředitelka organizace Czech National Trust Eva Heyd.

Jak dále postupovali a s jakým úspěchem se setkali, přiblížila dále: „Moje organizace Czech National Trust, neziskovka, která se po vzoru National Trustu ve velké Británii stará o záchranu kulturního dědictví na dobrovolnickém principu, oslovila majitele a ti s námi začali komunikovat. To samo o sobě byl velký úspěch, protože po léta s nikým ve městě nespolupracovali."

Podle slov ředitelky Heyd se ukázalo, že majitelé chtějí nemovitost prodat, ale protože se tak nestane ihned, souhlasili s některými navrhovanými opatřeními. Nejdůležitějším z nich bylo umístit do zámku kastelána, který zde bydlí, stará se o bezprostřední údržbu a zabraňuje vandalství.

„Postupně jsme se dohodli, že budeme řešit nejprve okolí zámku a drobnější opravy,“ upřesnila detaily dohody ředitelka Czech National Trust. „Děje se tak se souhlasem majitelů. Ti také s námi spolupracují při podávání žádostí památkářům a souhlasí za dohodnutých podmínek s provozováním některých jednotlivých akcí, jako je třeba Den s královnou Johankou. Sami již nechtějí s ohledem na zamýšlený prodej nějakým zásadním způsobem do nemovitosti investovat."

Podle Heyd město Rožmitál pod Třemšínem kvituje s potěšením, že zámek přestává být ostudou centra a pomáhá její organizaci v zásadním úklidu okolí. „Pokud pořádáme nějakou akci, vychází nám vstříc a můžeme si od něj propůjčit nějaký inventář nebo nářadí od technických služeb. Také je velmi vstřícné při úklidu parku. Jsme moc rádi, že tomu tak je,“ podotkla k tomu.

To ostatně potvrdil i radní města Aleš Haluska: „Za město musím říct, že s panem Marshallem byla dlouhodobě špatná domluva a až teď, co ho zastupuje paní ředitelka, tak je vidět, že se tu něco děje a hlavně je dobře, že komunikuje i s městem. Město tady pomáhalo, technické služby pomohly odvést ten materiál okolo a vyřezané větve. Komunikace s městem je určitě lepší, a řekl bych hlavně, že se snaží zámek oživit pořádáním akcí, což město určitě vítá.“

Podle radního města Halusky by bylo nejlepší, kdyby byl nějakým způsobem rekonstruován, ale to je běh na dlouhou trať.

O financování oprav Eva Heyd prozradila, že většina dosavadních oprav a úprav byla provedena bezplatně. Oprava vody a topení šlo za majiteli. „Hledáme granty, které by pomohly s financováním některých dalších úprav - třeba parku. Výtěžek z plánovaných kulturních akcí by měl také jít na další drobnější úpravy. Nemůžeme samozřejmě financovat zásadní problémy a rekonstrukci, to už bude muset příští majitel,“ naznačila plány do budoucna Heyd.

Dětský maškarní ples v Rožmitále pod Třemšínem.
Rožmitálské dětské maškarní letos válcovali vodníci