„Píše se rok 1618 a malá jednotka vojáků se vrací domů do Čech. Cestou zavítá do vesnice, která žije svým každodenním životem. Kontrastem rozdílných světů vojáků a vesničanů vzniká spousta poučných i humorných situací,“ připomněla Moravcová. S tím, že poklidné soužití vojáků a vesničanů představí čtyři desítky účinkujících ze spolků Die Kompanie a Danar – historická řemesla.

Za vstupné 100 Kč pro dospělé či 60 Kč pro děti, studenty a seniory – nebo 250 Kč pro rodiny – program nabídne několik bloků ukázek následovaných odborným komentářem. Témata přibližují jejich názvy: Kvartýry, či stany? (se začátky od 10 a 14 hodin), Živit a šatit (od 11. a 15. hodiny), Muži ve zbrani (ve 12 a 16 hodin) a Kompanie odchází (jen od 17.00).

Během celého dne pak na zápražích nebo v chalupách bude možné sledovat při práci řemeslníky: bednáře, ševce, přadlenu, hrnčířku, kováře u výhně – nebo si upéct voňavé perníky. A tentokrát bude ještě něco navíc, slibuje Moravcová: „Uvidíte, jak kuchař s pomocníky vaří v černé kuchyni pro vojsko, a také vojáky i vesničany při zábavě v krčmě.“

Těšit se návštěvníci mohou také na ukázky provozu pily a mlýna, a to se začátky mezi 10.30 a 16.30 vždy v hodinových intervalech.