V souvislosti s provozem skládky se objevily názory, že by se toho mělo ujmout město, jinak přijde o miliony. „Myslím si, že skládku může provozovat každý, kdo si vyběhá povolení. Takže i město a pak si třeba někoho na provoz najme. Může skládku provozovat i vlastními silami,“ řekl Petr Bohuslav, ředitel firmy, která provozuje skládku v Chrástu.
Některé obce se o vlastní skládku starají samy, není to však prý levná záležitost.
„V silách města není skládku budovat a provozovat. Nebudeme přicházet o miliony nebo stamiliony korun. Naopak, když se bude odpad ukládat na našich pozemcích, budeme dostávat velké peníze a nemusíme dávat peníze do výstavby,“ reagoval starosta Příbrami Josef Řihák.
Obec, na jejíchž pozemcích skládka leží, nemusí platit základní část skládkovného, tedy 500 korun za jednu tunu, a zároveň dostává peníze od ostatních původců přivezeného odpadu. Zbytek poplatku získá provozovatel.
Několik opozičních zastupitelů krok vedení Příbrami kritizuje proto, že provoz skládky je výnosný a město by se příležitosti nemělo vzdávat.
„Provozovat skládku se dá dvojím způsobem. Buď budou zisky ze skládky soukromé firmy a město bude pouze jedním z klientů, nebo bude firma pouze technicky vykonávat provoz, za což bude placena, ale zisky ze skládkování půjdou do městského rozpočtu.
Dle uvažované kapacity skládky bude tento rozdíl představovat řádově desítky miliónů korun, které město mít bude nebo nebude,“ tvrdí Marta Frýbertová, členka finančního a kontrolního výboru města.