Zítra se slavnostně otevřou dveře 2. mateřské školy v Březnici. Zařízení prošlo rozsáhlou přestavbou, která vyšla na 12,3 milionu korun. Z této částky pokryje pět milionů státní dotace, zbytek musí uhradit město z vlastního rozpočtu. Kvůli tomu zastupitelé hlasovali o přijetí úvěru ve výši 3,5 milionu korun. Modernizace školky byla ale podle starostky Jany Krajmerové nutná. Kdyby se neprovedla, škola by se zřejmě musela zavřít, protože měla udělenou výjimku na provoz do ledna příštího roku kvůli nevyhovujícím normám pro používání kuchyně a jídelny.
 
Přestavba trochu zkomplikovala život rodičům, kteří musejí dosud vodit své děti do základní školy, kde jim vedení umožnilo používat po dobu rekonstrukce svoje prostory. „Stavbu nám dodavatel předal už koncem listopadu, ale nebylo v silách lidí, aby vše zvládli dříve. Než se uklidí a dá se vše do pořádku, budou ještě předškoláci chvíli v základní škole,“ uvedla Krajmerová.
 
Při rekonstrukci zabralo zázemí pro kuchyň jednu ze tříd, a proto projekt počítal s výstavbou třetí třídy pro sedmadvacet dětí. „Navíc se nám hlásí stále více rodičů, kteří mají zájem dát svoje děti do některé z březnických mateřských škol. Dětí je více už z toho důvodu, že se nám ozývají rodiče i z okolních obcí, kde také byly malé mateřské školy uzavřené,“ vysvětlila starostka Jana Krajmerová.
 
Druhá mateřská škola má nyní kromě jídelny a kuchyně s novou technologií také zcela nový vstup s šatnami, vodovodní a kanalizační přípojku, vnitřní rozvody vody, kanalizace, topení a elektřiny.
 
Ačkoliv si město vzalo kvůli rekonstrukci úvěr, podle starostky získá město prodejem pozemků finanční rezervu na základním účtu. Modernizace školky byla prioritou pro město a veškeré další investice tak byly odloženy. To už ale neplatí a zastupitelé tak mohli odsouhlasit rozpočtové opatření, které mimo jiné řešilo zakoupení další myčky do kuchyně základní školy.
 
Modernizace čeká nyní 1. mateřskou školu. „Máme už připravený projekt,“ dodala starostka.