Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka má být vedle centra, které pomáhá narkomanům

Příbram – V souvislosti s rostoucím počtem dětí chce město Příbram zřídit přes stovku nových míst pro předškoláky.

15.9.2011 2
SDÍLEJ:

Zuzana a Jiří Šichovi s dětmi.Foto: Markéta Jankovská

Tato nová školka, která má spadat pod Mateřskou školu Jana Drdy, by měla podle návrhu příbramských radních vzniknout v jednom z pavilonů bývalé osmé základní školy v Žežické ulici. Příbramský deník o tom informoval.

Děti vedle drogově závislých? Ne!

Ve stejném areálu už rok a půl funguje Centrum adiktologických služeb, které pomáhá drogově závislým. Na téma – děti vedle drogově závislých – se před několika dny objevil článek na portálu pribram.cz.

Bývalý příbramský starosta Josef Vacek v něm projevil nesouhlas se záměrem města zřídit školku vedle tohoto centra.

„Prostor jednoho z pavilonů je místem, kde našli bezplatnou a anonymní pomoc uživatelé nelegálních návykových látek a osoby s jiným závislostním chováním, jako jsou například gambleři. Důležitá služba centra musí být totiž poskytována s minimálním dopadem na bezpečnost, zdraví a majetek ostatních lidí a ideálně mimo rezidenční čtvrť. A v žádném případě nejde skloubit s provozem zařízení pro předškolní děti. Nabízí se proto otázka, s jak hlubokou znalostí problematiky rozhodli příbramští radní o záměru výstavby nové mateřské školy v tomto areálu,“ píše na portálu pribram.cz Josef Vacek.

V textu autor nijak neopovrhuje důležitostí centra, ani samotnými klienty. Přesto se v něm Josef Vacek zmiňuje o výrazném nárůstu kriminality v areálu bývalé osmé základní školy od doby, kdy se tam centrum usídlilo.

Odstartovala diskuze

„Určitě nesouhlasím s tím, že by děti měly být v blízkosti takového centra. Stejně nesouhlasím s tím, že poté, co se zde centrum vybudovalo, se zde zvýšila kriminalita. Je to spíše tím, že objekt je vlastně skoro prázdný a na nádvoří se scházejí mladiství z okolí, ne klienti z centra,“ myslí si jeden z diskutujících.

O novou školku usilují hlavně lidé z Drkolnova, kde v poslední době vyrostlo několik nových bytových domů. Zeptali jsme se proto rodičů a příbuzných na Drkolnově zda by jim vadila přítomnost adiktologického centra vedle nové školky.

Názory se hodně lišily, ale přinejmenším by tento problém všichni respondenti hodně zvažovali. „Jsem zdravotník a nemám problém stýkat se s těmito lidmi, ale co se týče dětí, asi bych se bála. Kdyby se mě to týkalo, musela bych mít možnost zúčastnit se nějaké schůzky v centru a získat pocit, že není důvod k obavám,“ reagovala Dagmar Mašková z Drkolnova.

Jiří Šich z Drkolnova bude za rok potřebovat umístit do školky svého syna a plány s novou školkou vítá. Jak se na možnou přítomnost centra nedaleko školky dívá on? „Svým způsobem by mě to trápilo, ale na druhou stranu jsou to lidé, kteří se jdou léčit a jistě vědí, že dělají něco špatně. Je otázkou, jak moc by se asi potkávali s dětmi ze školky. Rád bych se zúčastnil schůzky s pracovníky centra. Obávám se ale, že pro většinu lidí to bude nepřekonatelná překážka, protože společnost je plná předsudků a nepochopení,“ domnívá se Jan Šich.

ANKETA: Vadila by vám nová školka vedle centra, které pomáhá drogově závislým?

Jitka Kadeřábková, Příbram
Docela by mi to vadilo, zaleží, jak by to bylo zaopatřené. Jestli jsou to lidé, kteří se sebou chtějí něco dělat … Rozmýšlela bych se.

Radek Polák, Rožmitál
Nedal bych tam své dítě. Měl bych strach, že se mé dítě píchne třeba o jehlu, která by se tam zřejmě mohla povalovat.

Petr Zeman, Příbram
Určitě bych s tím nesouhlasil. Možná, kdyby to bylo nějak oddělené. Kdyby to mělo být propojené, tak v žádném případě.

Jiří Šich, Příbram
Svým způsobem by mě to trápilo, ale pokud to jsou lidé, kteří se jdou léčit, tak už asi mají nějaké přesvědčení a ví o svých chybách.

Autor: Markéta Lišková

15.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení