Každý rok se v Příbrami opakuje situace, kdy jsou mateřské školy zaplněné a zbývá vždy nanejvýš jen pár volných míst. Možné situaci, kdy by řada rodičů neměla možnost své ratolesti nikam umístit, chtějí radní předejít příští rok vybudováním další školky.

Příbramské mateřské školy nově přijaly na právě začínající školní rok 340 dětí. Z celkové kapacity 1181 míst zůstalo nyní volných jen patnáct ve čtyřech školkách.

„Černé předpovědi toho, že letos nebude v mateřských školkách místo, a že budou muset děti odmítat, se tak nenaplnily. Přesto jsme se ve vedení města dohodli, že budeme příští rok usilovat o zbudování další mateřské školy,“ uvedl starosta Příbrami Josef Řihák.

Možnosti třinácti příbramských školek se pohybují obvykle kolem padesáti až sta míst pro děti, i když dvě mohou přijmout až okolo dvou stovek předškoláků. Za jedno dítě pak zaplatí rodiče měsíčně přibližně 300 korun. Ohledně naplněnosti je v případě mateřských škol situace více pohyblivá než na základních školách a počet dětí se během školního roku může měnit. Školky v Příbrami přijímají i děti z okolních obcí, v současnosti se jedná o zhruba 150 dětí. To si spousta mateřských škol v jiných městech nemůže kvůli své kapacitě dovolit a musejí pak děti z přilehlých vsí odmítat.

Stávajícím mateřinkám stát poskytuje řadu úlev, vzniku nových školek ale částečně brání přísná hygienická nařízení, která sami někteří hygienici považují za přehnaná a zbytečná.

„Variant na novou školku je více, zatím nevíme, zda půjde o nový objekt nebo využijeme nějakou stávající budovu, je to samozřejmě otázka dostupných financí,“ doplnil příbramský místostarosta Ivan Šedivý.

Další nová mateřská škola by mohla také vzniknout z iniciativy příbramské nemocnice, která by chtěla získat finanční prostředky na zbudování vlastní mateřinky, jež by sloužila především dětem zaměstnanců.