Ze sedmi základních škol v Příbrami je pouze ve dvou v provozu školní bufet nebo prodej občerstvení. „V prvním případě se jedná o Základní školu pod Svatou Horou, kde je v provozu školní bufet, jež provozuje soukromník na základě smlouvy se školou a zodpovídá za dodržení vyhlášky. Druhým místem je školní jídelna ve Školní ulici, kde bufet provozovaný v rámci doplňkového činnosti a i tam je v souladu s pamlskovou vyhláškou,“ říká příbramský místostarosta Václav Švenda, který má oblast školství na starost.

V ostatních příbramských školách buď bufety zrušili právě na základě výše uvedené vyhlášky a nyní už pro jejich provoz nemají prostory, nebo je neměli vůbec z důvodu nedostatku místa. Jedinou výjimkou je ZŠ Školní. „Tam bufet byl, ale z důvodu pamlskové vyhlášky byl zrušený, ale nyní, po zmírnění pamlskou vyhlášky, se uvažuje o jeho obnovení,“ uvedla Věra Holá z příbramského odboru školství, kultury a sportu.

Obdobná situace je i v jiných školách na Příbramsku. Například na 1. ZŠ v Sedlčanech by se sice vedení školy novému otevření bufetu nebránilo, ale zatím není zájem. „Když by se objevil někdo, kdo by chtěl provozovat, tak bychom se tomu nebránili, protože místnost po bývalém občerstvení je stále volná,“ konstatuje ředitel školy Libor Novotný s tím, že původní provozovatelka s prodejem skončila díky zmíněné vyhlášce a našla si jinou práci.

Naopak na 2. Základní škole v Dobříši podle slov zástupkyně Evy Kašparové sice v budově prodej občerstvení byl, ale po jeho zrušení ho škola neplánuje obnovit a to ani po letošním zmírnění pamlskového nařízení.

Stejná situace panuje i na základní škole v Kamýku nad Vltavou. „Bufet jsme tu měli někdy před dvaceti lety, ale nemáme v plánu ho obnovit, ani po zmírnění vyhlášky,“ prozradila ředitelka školy Alena Suchopárová.

Proti tomu vedení školy v Petrovicích u Sedlčan není úplně proti prodeji občerstvení dětem. Ovšem uvažuje se o poněkud jiné formě, než o klasickém školním bufetu. „Prodej občerstvení jsme měli, ale kvůli vyhlášce skončil, protože po jejím zavedení se prakticky nedalo pořídit skoro nic a byl také problém se skladováním potravin. Nicméně se tomu úplně nebráním, líbily by se mi například prodejní automaty se zdravými potravinami, jako je to například v Praze,“ říká ředitelka Hana Vošahlíková s tím, že děti se možnost občerstvení ptají. „Uvidíme, co vymyslíme na školním parlamentu,“ dodává ředitelka petrovické školy.

Ovšem pedagogové i rodiče se shodují v jednom, že samotná vyhláška nic nevyřeší. Zvlášť když si děti mohou sladkosti a další pamlsky koupit při cesto do nebo ze školy. To ostatně například v Příbrami, kde dvě základní školy leží v blízkosti Pražské ulice, která je obchodním centrem staré části města není vůbec žádný problém. Rozhodující je především pohyb a i případný dohled ze strany rodičů.