Zřizovatelem středních škol v Příbrami je Středočeský kraj, ale majitelem budov, kde sídlí, je z větší části město. Z tohoto důvodu má vedení škol svázané ruce ohledně získávání dotací a grantů například na zateplení budovy.

„Budova prošla velkými změnami. Po celé škole bylo nově rozvedené topení, budova byla také zateplena a do některých místností jsme nechali udělat plastová okna,“ popsala ředitelka Iva Kadeřábková část změn, které se na Gymnáziu v Komenského ulici díky 65 milionové investici od kraje mohly uskutečnit. V současnosti jedná příbramská radnice se Středočeským krajem o možné směně budov.

V principu by město Příbram předalo kraji budovy středních škol, kraj by se zas na oplátku vzdal některých svých objektů.

„Celá záležitost je nyní v rukách právníků. Je třeba vyřešit především to, jakým způsobem může ke vlastní směně dojít. V žádném případě to nebude nic jednoduchého. Ani zatím přesně nevíme, jestli půjde o bezúplatné převody nebo o prodeje,“ uvedl starosta Příbrami Josef Řihák.

Celá věc se projednává už dlouhou dobu, posun se uskutečnil po posledním jednání ředitelů škol a zástupců ze školského odboru Středočeského kraje.

„Do jara příštího roku by se měl uskutečnit převod budovy Integrované střední školy v Příbrami. Objekty dalších příbramských středních škol snad přijdou na řadu do poloviny roku 2010,“ doplnil starosta Josef Řihák.