První dny po otevření areálu vyvolalo nové vzezření mezi návštěvníky rozporuplné reakce. Někteří si změnu pochvalují, někteří kritizují zejména barvu a stav omítky. Na průčelí se totiž objevily skvrny.

Vlhkost a skvrny na omítce
„Ty jsou pravděpodobně důsledkem vlhkosti. Jsme ale ubezpečováni, že zmizí," reagoval správce poutního místa Jan Traxler. Pokud by se tak nestalo, uplatní pětiletou záruku na dílo. 

Svatá Hora v Příbrami. „Byť na to asi nebudeme tak zvyklí, není to jak ze škatulky, mělo by to vlastně odpovídat tomu historickému místu, jak už ve výrazu, tak v životnosti," zhodnotil výsledek prací architekt Richard Cibik. Návštěvníci se podle něj musejí připravit na to, že v areálu „nebude vše hrát jako v novém rodinném domku". „Dá se očekávat spousta reakcí na to, jak Svatá Hora vypadá dnes a jak vypadala ještě před rokem. To je ale, myslím si, v pořádku, protože architektura má vzbuzovat emoce," podotkl Cibik.

Tradiční postupy a technologie
Tam, kde to bylo možné a účelné, využili řemeslníci tradiční technologie a postupy. Příkladem může být modřínový šindel používaný na střechách a upřednostněné používání vápna při povrchových úpravách.

Nově opravené prostory budou využívány jako vědecké a badatelské centrum se zaměřením na barokní kulturu. Nebude chybět ani hudební archiv.

Objev historické pece a studny
Archeologové navíc objevili v areálu Svaté Hory pec ze sedmnáctého století. Tu si návštěvníci budou moci prohlédnout ve stále expozici. Hlavním prvkem doplňkové expozice bude spodní část nalezené historické pece a nově objevená studna.

Veškeré náklady navíc pokryje dotace. Obnova poutního místa vyjde přibližně na 190 milionů korun, přičemž 162,5 milionu korun bude uhrazeno ze strukturálních fondů a zbytek ze státního rozpočtu.