Atmosféru na nádraží ještě umocňuje horké počasí, ale najednou se z dálky ozve dlouho očekávaní zahoukání. Nad vrcholky stromů se objevuje temný dým a koleje se začínají otřásat. Ze zatáčky do nádraží pomalu vjíždí parní vlak, který je nedílnou součástí Dobříšských májových slavností.

V sobotu se konal jubilejní desátý ročník májových slavností a jak už bývá zvykem, nemohl chybět nabitý a zajímavý program. Už od rána se na Mírovém náměstí v Dobříši začaly scházet davy návštěvníků. Kolem poledne už jich byly tisíce. Program trval až do pozdních večerních hodin.

„Specifikum májových slavností v Dobříši je to, že tak z osmdesáti procent si je utváří místí obyvatelé. Dá se říci, že během slavností je celá Dobříš na nohou,“ uvedl starosta Dobříše Jaroslav Melša.

Celý program se letos odehrává na sedmi různých místech ve městě a současně se koná doprovdný program. Zorganizovat akci takového rozsahu musí být organizačně náročné.

„Máme zde skvělý realizační tým, který se organizaci májových slavností věnuje dlouhodobě a podle mého názoru to zvládají skvěle. Příští rok budeme slavit výročí 760 let od založení města a už nyní se nad tím zamýšlíme,“ sdělil dobříšský starosta.

Největšími lákadly akce byla pro návštěvníky zřejmě jízda parním vlakem, vystoupení hudebních souborů, poutových atrakcí, Spanilá jízda motorkářů, bubnování Jiřího Štěpa a mnoho dalších kulturních příležitostí. Z každého rohu útočily na chuťové pohárky návštěvníků různé druhy vůní, kterým bylo velmi těžké odolat.

„Jsem spokojen, jak to zde funguje. A je vidět, že podobné akce pomáhají i drobným podnikatelům našeho města,“ doplnil Jaroslav Melša.