Letní kino v Příbrami začalo po několikaleté odmlce fungovat loni, byť areál slouží především k pořádání koncertů.

„Loni jsme si vyzkoušeli, že zájem ze strany diváků o promítání je poměrně velký, proto v něm pokračujeme. Technologie promítání je špičková, ale analogová. Filmy jsou totiž promítány klasicky přes kotouče. Tento fakt nás v dnešní době digitálního promítání omezuje v nabídce snímků. Nově natočené filmy se do analogu tedy na pásky už nepřevádějí,“ uvedla mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Na jaře radní oslovili občany, aby si z možné nabídky kotoučových filmů vybrali pět, které by chtěli v létě v letním kině vidět. Dva z nich už zde byly promítnuty. Naposledy v sobotu, kdy se za vstupné dvacet korun přišlo pobavit 225 lidí.

Investovat do digitálního promítacího systému se Příbram zatím nechystá. „Prozatím budeme pokračovat v retro stylu na analogové promítačce,“ dodává mluvčí. 

V Příbrami na jaře vyhrály v městské anketě filmy Okresní přebor, Rivalové, Edith Piaf, Probudím se včera a Obsluhoval jsem anglického krále.

„Termín promítání je zvolen v závislosti na počasí, počítáme se začátkem srpna,“ informuje mluvčí Pavlína Svobodová.

Na provoz letního kina to chce někoho zapáleného, kdo to umí s lidmi i s vedením obce kvůli financování. Zřejmě proto letní kino v Novém Kníně tak dobře funguje.

„Už jsou to tři roky, co jsme do nových promítacích strojů vložili více než dvě stě tisíc korun. Bylo to nutné. O promítání je zájem, ale samozřejmě je pořád dost volných míst, když je kapacita kina pro tisíc lidí,“ říká starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.

Podle něho mají největší zásluhu na zájmu o letní kino manželé Liškovi z Hraštice. „Starají se perfektně o propagaci, aby diváky přitáhli,“ nešetří chválou starosta.

V improvizované letní kino se změnilo před prázdninami nádvoří společenského centra v Rožmitále, kde se diváci mohou těšit na čtyři skvělé filmy.

Hrát se bude za každého počasí a zajištěno je také občerstvení. „Rožmitálské letní kino nabídne první promítání v pátek 18. srpna, a to českou komedii Všechno nebo nic, o den později další kapitolu pikantní romance o vztahu dominantního milionáře Christiana Greye a studentky Anastasie Steeleové Padesát odstínů temnoty. Následovat pak budou další snímky. Vstupné na všechny filmy je osmdesát korun,“ informoval František Žán z rožmitálského kulturního klubu.

Kam a kdy vyrazit do letního kina


Příbram: Edith Piaf, Probudím se včera, Obsluhoval jsem anglického krále (termíny se určují podle počasí, zatím nejsou známy, vstupné je 20 korun)

 

Rožmitál: Všechno nebo nic (18. srpna), Padesát odstínů temnoty, (19. srpna). Vstupné je vždy 80 korun. Začátky jsou ve 21.30 hodin.

 

Nový Knín: Pasažéři (28. července, Zpívej (29. července), Rozpolcený (30. července). Vstupné je vždy 90 korun. Začátky promítání jsou ve 21 hodin.