Autobusová linka 359, která jezdí na své pravidelné trase z Příbrami do Prahy přes Dobříš, projela v půl deváté ráno hranice příbramského okresu hladce. Nikdo ji nekontroloval.

Na hlídky jsme narazili až na okraji Prahy, na Strakonické u Velké Chuchle. Ve druhém směru pak o kousek dále na cestě z města. Později přibylo jedno policejní auto směrem do Prahy i na hranici okresů Příbram a Praha-západ u Kytína. Policisté ale autobusy nestavěli, zaměřovali se spíš na osobní auta. Provoz byl plynulý, zastavovali zhruba každý třicátý vůz.

Lidí cestovalo méně, ranní autobus z Příbrami do hlavního města, který býval ještě před rokem úplně plný a před měsícem bylo volné každé druhé místo, byl tentokrát zaplněn jen zhruba ze čtvrtiny. Zdálo se, že jsou lidé pod respirátory nervózní a nevědí, co mají očekávat.

V autobuse, který mířil z Prahy zpět do Příbrami, pak seděli jen čtyři lidé. Jeden z nich si ale s novými opatřeními hlavu příliš nelámal, nejen že měl roušku látkovou a nasazenou na půl žerdi, ale zhruba minutu před výstupem si ji dokonce sundal úplně.

Řidič autobusu 395 Oliver Pelivanovič kontrolní stanoviště se svým vozem sice míjel, ale cestující, které vezl, kontrolováni nebyli. „Neměl jsem žádný problém. Autobus nestavěli,“ potvrdil řidič. Shodnou zkušenost měl i další z Deníkem oslovených řidičů na trase Příbram – Praha.

Řidiči osobních vozů mají různé zkušenosti. „Cestou do Prahy kontrolují před Mníškem na hranicích okresů Příbram a Praha-západ a pak na začátku Prahy. Vyberou si třeba tři až čtyři auta a ta kontrolují. Mě nezastavili,“ popisuje svou zkušenost s kontrolami Zdeněk Pracný.

Odlišný zážitek má Renata Šafářová: „Přejížděla jsem přes dva okresy. Policisté mě zastavili jednou, chtěli doklady, důvod jízdy a čestné prohlášení. Byli příjemní,“ vyprávěla.

Pavel Černý vyjížděl z Příbrami už v půl osmé ráno, to ještě hlídka mezi okresy nestála. „Na dálnici D4 byl výrazně slabší provoz než jindy – až k Mníšku, dále pak už standardní. Na hranici okresu nikdo nekontroloval. Kdo si umanul jet do Prahy, projel. V Praze pak kontrolovali na Strakonické za Lahovickým mostem u kamer. Provoz tam už byl silnější a policisté měli jen malou šanci někoho zastavit. Za dobu, než jsme projeli, jelo okolo asi tak osmdesát aut. Zastavili jedno jediné. Směšné,“ poznamenal Příbramák.

Na dvou stech stanovištích ve středních Čechách bylo v pondělí dvě stě policistů, od úterý jim bude pomáhat čtyři sta vojáků a dvacet celníků.

„Lidé vesměs nařízení chápou, spolupracují a mají u sebe příslušné dokumenty. Hlídky respektují čestné prohlášení napsané rukou, ne každý měl možnost si jej přes víkend vytisknout. Policisté zároveň mají formuláře vytištěné s sebou ve služebních vozech a zájemcům je rozdávají,“ uvedla středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.