Přemnožení slimáci berou útokem úrodu na zahrádkách. Nenasytní škůdci okusují zeleninu, pustí se do sladkých jahod a nepohrdnou ani okrasnými květinami. Boj s nimi se zdá nekonečný. Ačkoliv existuje řada přípravků na jejich hubení, někteří lidé s plži bojují po svém. „Každý večer obejdu svoji malou zahrádku a seberu tak deset slimáků. Sežerou úplně všechno a šíleně mě to štve,“ posteskla si Alena Straková z Podlesí.

„Většina plžů je nenáročných, to znamená, že jsou schopni úspěšně snášet široké spektrum nejrůznějších podmínek prostředí. Jediným nárokem zůstává podmínka dostatečné vlhkosti,“ upozornila Blanka Belzová ze Státní rostlinolékařské správy v Příbrami. Všichni plži si libují ve stinném a vlhkém prostředí. Nejaktivnější jsou při teplotách 13 až 18 °C. Při nevhodných podmínkách se stahují do hlubších vrstev. „Aktivní jsou převážně v noci. Přes den jen za vlhkého počasí,“ doplnila její kolegyně Jitka Štěpánková.

K přemnožení těchto škůdců většinou dochází v dubnu až květnu a zejména pak za teplého podzimu a mírné zimy především na zastíněných lokalitách. Do roka se prý vyvine i několik generací. Plži poškozují klíčky, klíčící semena, okusují stonky, lodyhy, plody, ale i hlízy a dužnaté kořeny. Jejich přítomnost poznáme podle okousaných listů v nichž zůstávají nepravidelné otvory s roztřepenými okraji. V blízkosti bývá zaschlý lesklý sliz.

Mezi nejčastěji se vyskytující plže na zahrádkách patří slimáček polní, slimáček síťkovaný, slimák největší a plzák zahradní. Někteří pěstitelé používají klasickou metodu jejich hubení tím, že je každý večer sbírají. Někdo posype okraje záhonů solí, přes kterou se škůdce nedostane. Jiný zase pokládá kolem záhonů nebo přímo do nich prkna, nebo velké listy. Ráno pak pod nimi stačí ukryté plže sesbírat.

„V chemické ochraně proti slimákům a plzákům jsou u nás povoleny přípravky Vanisch slug pellets, Mesurol-Schneckerkorn, Mesurol 50 WP a Ferramol Schneckenkorn. Povolen je také biologický přípravek Nemaslug. Při akutním nebezpečí poškození porostu se provádí aplikace ve večerních hodinách. Intervaly mezi ošetřeními, způsob aplikace a počet dní ochranné lhůty jsou uvedeny na etiketě nebo v příbalovém letáku každého přípravku,“ dodala Blanka Belzová. Lidé nejčastěji kupují Ferramol, jehož granule se na rozdíl od jiných přípravků za deště nerozpustí.