Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněmovna schválila zrušení Vojenského újezdu Brdy

Praha - Sněmovna dnes schválila normu, která zruší Vojenský újezd Brdy a zmenší další výcvikové prostory. Armáda je v současném rozsahu podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) nepotřebuje. Poslanci nepřijali návrh předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD), aby byly Brdy pro armádu zachovány. Předloha míří k projednání do Senátu.

12.12.2014 7
SDÍLEJ:

Vojenský újezd.Foto: Kateřina Chourová

Pro normu hlasovalo 99 ze 176 přítomných poslanců, 45 jich bylo proti. K poslancům, kteří předlohu nepodpořili, patřili zejména zástupci ČSSD a KSČM.

Proti rušení újezdu Brdy vystupuje Středočeský kraj, naopak Plzeňský kraj zánik podporuje. Záměr ve sněmovní debatě rozdělil podle krajské příslušnosti zejména poslance sociální demokracie. Podle Stropnického území ztratilo účel určení a zrušení újezdu podpořili už tři vlády. "Jsem přesvědčen o tom, že návrh je správný," zdůraznil Stropnický. Podle něj armáda ušetří 70 milionů korun, neupřesnil ale, za jakou dobu. Ministr zdůraznil, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115.000 vojáků, když nyní jich je 21.000.

Středočeši pochybují o tom, že bude včas dokončena pyrotechnická očista území, a obávají se developerské činnosti a znečištění vodních zdrojů. Jsou taky proti změnám hranic mezi Středočeským a Plzeňským krajem, kterému má část území připadnout. Středočech Václav Zemek (ČSSD) podotkl, že hranice by se měly měnit pouze po dohodě regionů.

"Mrzí mě, že je to postaveno jako spor dvou krajů," uvedl Václav Votava (ČSSD) z Plzeňského kraje. Podle něho je navrácení katastrů do historických hranic oprávněné i kvůli zásobám pitné vody pro tamní obce a možné stavbě protipovodňových opatření. "Vojenský újezd Brdy je naprosto zbytná záležitost," uvedl Votavův stranický a regionální kolega Igor Jakubčík. Když armáda říká, že prostor nevyužívá a nepotřebuje jej, neměl by se jí podle něho vnucovat.

Armáda tvrdí, že újezd bude zbaven munice do konce roku 2017 tak, jak to stanoví plán. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast.

Kritici rušení brdského újezdu argumentovali i bezpečnostními zájmy Česka. Například Antonín Seďa (ČSSD) se tázal, kde by byla rozmístěna protiraketová obrana, pokud by ji stát v budoucnu potřeboval. Zastánci zase poukazují na to, že obyvatelům výcvikových prostor jsou krácena jejich občanská práva, která díky zákonu znovu nabudou. Podle zpravodajky Jany Černochové (ODS) jde například o právo na samosprávu.

Díky zákonu vznikne šest nových obcí. Sněmovna podpořila návrh poslanců ANO Ladislava Oklešťka a Karla Raise, podle kterého budou v letech 2016 a 2017 dostávat dvojnásobek částky, jež by jim jinak připadla z rozpočtového určení daní. Právě s rokem 2016 by měly nové obce podle schváleného pozměňovacího návrhu Ivana Gabala (KDU-ČSL) vzniknout.

Pokud bude návrh zákona platit, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.

Před hlasováním si ještě vzali TOP 09 a Starostové půlhodinovou přestávku na jednání klubu. Na žádost sociálních demokratů byla ještě o čtvrt hodiny prodloužena. Sněmovna potom neschválila návrh Stanislava Grospiče (KSČM), aby se předloha vrátila k opětovné diskusi do výborů.

Vojenský újezd Brdy:

Poloha: Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.
Rozloha: 260 km2 (přibližně polovina rozlohy Prahy); podle rozlohy je třetí největší z pěti vojenských újezdů v ČR; území tvoří z 90 procent lesy, zbytek jsou louky a vodní plochy.
Počet obyvatel: 31 (ČSÚ k 31. prosinci 2013).
Historie: Projekt vojenské střelnice v Brdech vznikl v roce 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda a dále jej zvětšila, do současné velikosti byl prostor rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd.
Využití: Armáda provozuje v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. V trhací jámě se likviduje závadná munice.
Ostatní:
- Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.
- Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti.
- Vojenský prostor je oficiálně přístupný pouze na propustku, protože ale není v silách armády ho celý oplotit, využívají ho často turisté.
- Postupně se některé části území na okraji újezdu otevírají veřejnosti, lidé mohou o víkendech a svátcích využívat turistické trasy a cyklotrasy.
- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.
- Návrh zákona na zrušení újezdu z úsporných důvodů schválila vláda loni v listopadu. Jedná se o poměrně kontroverzní záležitost. Sněmovna rozhodnutí o Brdech již několikrát odložila.
- Na zrušení újezdu se neshodnou Plzeňský a Středočeský kraj, který je proti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) prohlásil, že armáda v 21. století při své velikosti tolik újezdů nepotřebuje.

Přehled vojenských újezdů v Česku (řazeno podle rozlohy):

Název          Poloha                    Rozloha (km2)                        Počet obyvatel*
VÚ Hradiště Doupovské hory, východně od Karlových Varů 330            549
VÚ Libavá Oderské vrchy, severovýchodně od Olomouce 327             1004
VÚ Brdy pohoří Brdy, mezi městy Rokycany a Příbram 260                      31
VÚ Boletice podhůří Šumavy, západně od Českého Krumlova 220          286
VÚ Březina Drahanská vrchovina, severně od Vyškova 158                         2
Celkem                                                  1295                                       1872

*ČSÚ k 31. prosinci 2013

Autor: ČTK

12.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Handicapovaný sportovec Jan Tománek na pražském triatlonu.
37

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Příbram - Podívejte se, na jaká fotbalová utkání můžete o víkendu vyrazit.  

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení