Poslanci tím reagovali na mimo jiné na snahy těžebních společností získat povolení k průzkumu těžby zlata ve 13 českých lokalitách včetně Mokrska nebo Hvožďanska v našem regionu.

Začátkem roku předali zástupci obcí a sdružení petici proti průzkumu a těžbě zlata Senátu Parlamentu ČR. Pod peticí bylo asi 13 tisíc podpisů.
Co na výsledek hlasování říká starosta Chotilska Jiří Šťástka? „Myslím, že můžeme poděkovat poslancům vládní koalice a především výboru pro životní prostředí."

Radost neskrývala včera ani starostka Hvožďan Markéta Balková, která je zároveň místopředsedkyní sdružení Čechy nad zlato. „Ještě se bude těžbou zlata zabývat také Senát na základě petice, kterou jsme jim za ta naše sdružení předali," sdělila Markéta Balková. „Je to opravdu strašně velký úspěch, trvalo to víc jak rok intenzivní a náročné práce všech z dotčených obcí, kolem sdružení Čechy nad zlato a našich občanských sdružení," radovala se Markéta Balková.

Přestože se v programovém prohlášení vlády, v němž se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázala, že „neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata, nehlasovali všichni z vládní koalice proti průzkumu.

„Geologický průzkum plynně může přejít do těžby," varoval například poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec.

Na programové prohlášení vlády ohledně neumožnění dalšího průzkumu a následné těžby zlata poukázal při středečním hlasování i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, podle něhož není důvod bránit vládě v něčem, co nechystá. „To usnesení je v zásadě k ničemu, ale pokud vládní poslanci nedůvěřují vládě, tak proč ne," poznamenal Stanjura.

Koaliční kabinet by měl nyní v souladu se svým programovým prohlášením připravit novelu horního zákona a zákona o geologických pracích. Poslanci mu to uložili bez stanovení limitu. ČTK, Karel Hutr