Pomocí řetězových pil, brusek, dlát a dalších nástrojů vytvářejí sochy ze dřeva. Každá z nich poputuje po svém dokončení do konkrétní obce, už jejich náměty byly zvoleny tak, aby na konkrétní obec odkazovaly.

Místa, kam je umístí, mají starostové většinou již vybrané, na některé sochy čekají už i hotové podstavce. Bratřínov ozdobí sousoší dvou bratrů, protože podle pověsti je obec po nich pojmenovaná, Mníšek pod Brdy dostane mnicha, houba poputuje do Voznic, která je vstupní branou do lesního království Brd. Kytara s bujnými tvary okrášlí Kytín v souladu s jeho trampskou tradicí a tak dále.

Sochaře práce na sochách baví, často si mezi sebou pomáhají a radí, jak vystihnout podobu představy co nejpřesněji.

Jak se dostal k tvorbě soch, popsal Miloslav Jiran z Velkého Chlumce: "Před třiceti lety jsem si pořídil kotel na dřevo, také jsem si koupil od hajného dřevo a pak mi bylo strašně líto to dřevo házet do kotle. Tak jsem si vzal polínko a kudličku a začal jsem si vyřezávat. Za pár let jsem to dělal profesionálně, nejprve loutky, šperky a další. Postupem jsem se dostal k tomu, že řežu třeba i třímetrové sochy."