Letos je totiž z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) připraveno hned několik výzev na stav sociálního bydlení. Prostřednictvím výzev pro zájemce o vytváření nabídky sociálního bydlení se ministerstvo pro místní rozvoj chystá letos rozdělit dvě miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Jsou rozdělené do dvou kategorií: jednak mají pomoci řešit sociální bydlení obecně a jednak míří přímo na takzvané vyloučené lokality.

O podporu na pořízení dostupného bydlení, které lidem v bytové nouzi umožní získat nájemní smlouvu, mohou do 18. září žádat nejen obce, ale i nestátní neziskové organizace a církve. Podporu lze podle jejích slov získat na pořízení bytů nákupem, rekonstrukcí i adaptací nebytových prostor – a také na jejich základní vybavení.

Sociální byty se chystají vybudovat například v Kamýku nad Vltavou. Obec totiž zdědila totiž bývalý kulturní dům, který byl postavený nejdřív pro stavbu přehrady a následně byl rozšířený a využívaný, dnes už zaniklou, vojenskou ženijní posádkou. „Budova má prakticky tři části, jídelnu, kuchyni a kulturní dům. Samotný kulturní dům jsme už zrekonstruovali a je v něm multifunkční kulturní centrum pro kulturu a sport. O zbylé části jsme jednali s veřejností a dospěli jsme ke společnému nápadu zřídit v ní byty,“ vysvětluje kamýcký starosta Petr Halada.

Ovšem v rozpočtu obce peníze na vybudování normálních bytů nejsou a tak bylo rozhodnuto, že v prostorách vznikne pět sociálních bytů. „Má to hned několik výhod. Tou první je dotace, v našem případě ve výši šest a půl milionu a další výhoda je, že udržitelnost tohoto projektu je pouhých pět let,“ říká Halada s tím, že po uplynutí lhůty je možné byty pronajmout či prodat prakticky komukoli.

Kamýcké sociální byty by měly být hotové do konce září a podle předpokladů by se první nájemníci mohli nastěhovat okolo poloviny letošního října. „Vybráni budou podle kritérií, které stanovuje poskytovatel dotace a pravděpodobně je bude vybírat rada obce,“ uvedl k obsazení jednotlivých bytů starosta Kamýku nad Vltavou. Podle jeho slov se už hlásí první zájemci.

Sedm sociálních bytů plánují letos zřídit i v nedalekých Dolních Hbitech. „Podařilo se nám asi před čtyřmi lety koupit domek na návsi. Ve spodní části by mělo být komunitní centrum a nahoře vzniknou tři sociální byty. Další čtyři plánujeme na půdě v kulturním domě v Jelencích,“ říká starosta Dolních Hbit Jan Michálek.

Ovšem obec trochu tlačí čas. „Loni v listopadu jsme se dověděli, že dostaneme dotaci, která ale musí bát prostavěná do konce letošního roku,“ vysvětluje starosta. Problém je v tom, že obec měla na stavbu sociálního bydlení projekt z roku 2015, ale v následujícím roce vešla v platnost vyhláška, která pro tyto projekty mění výkazy výměr a tak bylo nutné projekt přepracovat, aby bylo možné vypsat výběrové řízení. „To vše nás zdrželo, takže jsme stavbu vítězné firmě předávali až 17. května a ona musí těch sedm bytů dostavět do konce tohoto roku,“ konstatuje Michálek. Obec i dodavatelská firma věří, že se byty podaří dokončit v termínu, aby nehrozila ztráta získané dotace.

Sociálních bytů se letos dočkají i Hudčice na Rožmitálsku. Uskuteční se totiž přestavba přízemí současného obecního úřadu na vybudování tří sociálních bytů, kdy 90 % nákladů bude financováno z dotačního fondu. V souvislosti s přestavbou bude na budově vyměněna střecha včetně okapů a oplechování, která je ve velmi špatném stavu a do budovy zatéká. Tyto náklady budou hrazeny z rozpočtu obce.

Příbram v současné době tedy nabízí vedle městských bytů i asi 50 sociálních bytů, které představují aktuálně jediný způsob dostupného bydlení pro nízkopříjmové rodiny nebo jednotlivce. „Město je využívá ke stabilizaci osobní nebo sociální situace nájemce a realizací programu sociální práce, který je povinnou součástí užívání sociálního bytu, připravuje podmínky pro to, aby i tato skupina občanů města měla možnost získat a udržet si standardní formu bydlení. Z tohoto důvodu považujeme tuto službu určitě za potřebnou,“ uvedla tisková mluvčí města Pavlína Svobodová.