V současné době je v archivu k vidění první letošní výstava pro veřejnost. Připravena byla ke 150. výročí založení České obce sokolské. Vznik první sokolské jednoty se datuje k 16. únoru 1862. V tom samém roce vznikla také jednota v Příbrami.

„Výstavu jsme koncipovali na místa, kde se sokolové v Příbrami scházeli. Cvičení probíhala na venkovních prostranstvích, na hřištích a také uvnitř některých příbramských budov. K vidění jsou autentické fotografie těchto míst,“ řekla příbramská archivářka Kateřina Jobeková Habrová

Další část výstavy se nachází v promítacím sále, kde jsou k vidění autentické záběry ze cvičení Sokola. „Pamětníci si při promítání některé písně dokonce zazpívali, což byl velmi příjemný okamžik,“ dodala Kateřina Jobeková Habrová. Na výstavě je také unikátní sbírka odznaků zapůjčená od obyvatele Příbrami Pavla Šlapáka.

Česká obec sokolská je organizace, která se zaměřovala nejen na tělovýchovu, ale také na národní cítění. Otevírací doba výstavy v prostorách archivu je v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 8 do 14.30 hodin. Výstava potrvá do 30. listopadu.