Pohled na budovu rožmitálské sokolovny zrovna oku nelahodí. Objekt je už dlouhé roky nevyužívaný a také letité spory o to, čí je to vlastně majetek, na kráse budově nepřidaly.

Po dlouhou dobu byla vystavena nepřízni počasí a také zapracoval zub času – fasáda místy opadavá, jak do objektu zatékalo děravou střechou. Po různých vandalech a zvědavcích zůstaly tvory po vymlácených oknech a vypáčených dveřích. Vlastníkem sokolovny je město, které ji před časem vydražilo za jeden milion a 100 tisíc korun.

„Prozatím jsme budovu zakonzervovali, opravili jsme provizorně střechu, aby do ní nezatékalo. Ta hromada hlíny, která je na dvorku u budovy, pochází z výkopů. Navozila ji tam firma, která dělala pro město přípojky. Je tam provizorně,“ řekl Deníku starosta Rožmitálu Josef Vondrášek s tím, že město připravuje projekt na využití sokolovny.

Podle Vondráška se předpokládá, že budova poslouží jako sportovně rekreační centrum. „Na přestavbu budeme žádat o přidělení peněz z některých grantů pro volnočasové aktivity. Nevím, jak v této situaci, kdy se kvůli krizi šetří i na penězích pro obce, bude vůbec reálné peníze na něco podobného získat,“ doplnil starosta Josef Vondrášek s tím, že realizace projektu tak může být poněkud delší, než je obvyklé.

Sokolovnu chtěla původně radnice získat bezúplatným převodem. V době, kdy se o ni nikdo už dlouho nestaral, se město chtělo zbavit nevzhledné stavby a postupně ji opravit. To ale nevyšlo. Nakonec ji muselo koupit. Tomu ale předcházely roky se vlečící spory a tahanice.

Původně byla totiž majetkem ČSTV. Tělovýchovná jednota ji vysoudila v roce 1993 v rámci restitučních nároků. O tři roky později jí byl majetek vydán, ale k vlastnictví se obec nehlásila, a neexistoval ani zápis v jejím listu vlastnickém v katastru nemovitostí.

Situace se začala řešit poté, co radnice nechala na budovu vyvěsit ceduli, že to není majetek města. Objekt sokolovny byl konečně zapsán na list vlastnický. Aby budova nadále nechátrala, rozhodl se ji tedy zřejmě majitel prodat v momentě, kdy byla zcela zdevastována.

Sokolovna dlouhé období sloužila pro mnohé sportovní a kulturní akce. Kromě divadelních představení a cvičení se objekt často využíval pro pořádání plesů, silvestrovských zábav nebo koncertů.