Hrozivé výsledky výzkumu České obchodní inspekce v soláriích, které poukázaly na to, že osm z deseti podniků překročilo mezní povolené hodnoty ohledně síly UV záření, některé až několikanásobně, inspirovaly kožní lékaře k důrazným krokům. Jedním z nich je například požadavek na prosazení zákazu návštěv solária nezletilým. Podle průzkumu totiž chodí pravidelně za opálením do solárií každý desátý člověk ve věku od 10 do 17 let. Zároveň doktoři připravují manuál pro zákazníky, informující je o rizicích.
„Nedokážu říci, kolik nezletilých nás navštěvuje. Dnes je opravdu těžké odhadnout věk, především u dívek. Mohou vypadat na dvacet, ale bude jim třeba čtrnáct. Museli bychom je vždycky žádat o občanku. Hodně nás navštěvují třeba dívky před maturitními plesy, těm by ale mělo být už tak okolo osmnácti let,“ řekla Zdenka Málková z příbramského solária.
Časté návštěvy v soláriích zvyšují podle lékařských výzkumů pravděpodobnost výskytu rakoviny kůže, u mladých lidí až o závratných 75 procent. Jestliže si přesto lidé nemohou návštěvy solárií odpustit, měli by pravidelně chodit na kontroly k lékaři.
„Pokud solária někdo i přes naše varování navštěvuje, měl by dvakrát ročně chodit na kontrolu ke kožnímu lékaři. Ten může včas odhalit případné nádorové změny na kůži,“ radí prezident Sdružení ambulantních dermatologů ČR Petr Zajíc.
Kožní lékaři připravují manuál pro používání solárií, jenž by měl být pravděpodobně hotový do konce roku. Klient by při návštěvě navíc podepsal formulář, že četl poučení a je si vědom možných rizik.
„Do solária chodit nemůžu. Mám mateřské znaménko a to by se pak prý zvětšilo,“ řekla Helena Šimková z Příbrami. Její sestra Klára dodala: „Opravdu nemám potřebu někam chodit a platit za opalování. Jsem bílá, ale to mi vůbec nevadí. Navíc nechci mít rakovinu a seschlou kůži ve třiceti.“
Připravovaný manuál bude zatím fungovat pouze jako informační a doporučující materiál, nicméně lékaři by časem rádi také prosadili zákon, který by nedodržování trestně stíhal. Podle doporučení autorů by personál obsluhy solárií měl také každých pět let absolvovat technické školení týkající se vybavení a testy z anatomie a radiační fyziky. „Obsluha, když začíná pracovat v soláriu, tak prochází školením, potom už ne. Asi by mi nevadilo absolvovat nějaké školení znovu,“ komentovala pracovnice v soláriu Zdenka Málková.
Podle lékařských doporučení by se děti neměly opalovat vůbec, lidé se světlým typem pleti, pihami nebo například se sníženou imunitou by se toho měli také vyvarovat.
Důležité je pokožku nevystavovat ultrafialovému záření zbytečně často, do solária by lidé neměli chodit častěji než dvacetkrát za rok a stejně jako činí při opalování na slunci, i před pobytem v opalovací buňce by se měli dostatečně chránit opalovacími krémy a brýlemi.