„Když jsem šla poprvé k soudnímu stání, nemohla jsem ani dýchat. Až později jsem si uvědomila, že soudci jsou také jenom lidé a jelikož jsem nic špatného neprovedla, nemám se čeho bát,“ zavzpomínala na nelehkou etapu svého života jednatřicetiletá Jaroslava z Příbrami.
Na Příbramsku se lidé mohou domáhat spravedlnosti v jedné soudní budově, kde je momentálně čtrnáct soudců. Mluvčí příbramského soudu Miloslav Boudník pro Příbramský deník uvedl, že současný stav soudců je zatím vyhovující. „Od roku 2008 odešli postupně čtyři kolegové a dva přibyli. V současné době je nás ve skutečnosti šestnáct, ale jedna kolegyně je tu na poloviční úvazek a kolega je na půl roku přidělený k Okresnímu soudu v Berouně. Takže je nás spíše čtrnáct a půl,“ vysvětlil Boudník.
Jedna z otázek Příbramského deníku se týkala průtahů soudních řízení u příbramského soudu.
„Za celých deset let jsem se nesetkal s tím, že by si někdo stěžoval na soudní průtahy. Tady většinou skončí spor v rozumné lhůtě a spis potom leží třeba rok a půl u Nejvyššího soudu v Brně. To už vlastně průtah je, ale příbramský soud už s tím nemůže nic dělat,“ pokračoval Boudník. V řadách zdejších soudců převažují ženy, a to deset ku šesti. Většina z nich je prý ve věku okolo padesáti let. „Dalo by se říct, že omlazení soudců by bylo na místě. Lidé ve třiceti letech už mají náhled na život, ale oproti starším soudcům nemají praxi, takže se musí zařadit do řad čekatelů,“ doplnil mluvčí příbramského soudu Miloslav Boudník.