Soutěž vyhlásila loni v listopadu Městská knihovna Sedlčany spolu se Sdružením Krajka, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a nakladatelstvím Paseka. Ve čtyřech věkových a třech výtvarných kategoriích soutěžilo 58 prací. Kompletní výsledky soutěže jsou na www.knihovna-se.cz.

"Zpočátku se zdálo, že zadání bude snadné a v podstatě se pod něj nechá ukrýt cokoliv. Při práci samotné se však ukázalo, že opak je pravdou. I hodnocení, tak jako soutěž samotná, bylo složité, protože úroveň prací byla velmi vysoká," dodala Tauberová. Porota v čele s textilní výtvarnicí a akademickou malířkou Milčou Eremiášovou proto na prvním místě vyzdvihla snahu a obrovské nasazení, s nimiž se všichni soutěžící práce zhostili.

Ze soutěžních prací vytvoří organizátoři výstavu, která poputuje po českých a moravských knihovnách. "Vždyť právě v knihovnách je tolik příležitostí výstavu obohatit. Ať už nějakou krásnou knihou nebo besedou s básníkem či soutěží pro děti," dodala Tauberová.

Podobnou soutěž knihovna poprvé vyhlásila v rámci Týdne knihoven v roce 2002. V prvních dvou letech byla tématem krajka jako knižní záložka. V roce 2004 se soutěžilo o nejhezčí krajkový obal na knihu Hanse Christiana Andersena. Klání bylo věnováno právě 200. výročí narození tohoto dánského pohádkáře a podílelo se na něm i dánské velvyslanectví. Předloni bylo tématem soutěže exlibris, tedy knižní značka.