Dva mrtví orli mořští a liška byli nalezeni u obce Jesenice ve čtvrtek 22. února. „Uhynulá zvířata se nacházela v pozicích typických pro otravu nervovým jedem – u dravců křečovitě sevřené pařáty, poloroztažená křídla a zvrácená hlava a u lišky poloha na boku, křečovitě natažené nohy a rozevřená tlama,“ uvedla ČSO v tiskové zprávě. Kvůli tomu policie přivolala na místo psovodku ČSO Kláru Hlubockou se dvěma psy, kteří jsou speciálně vycvičení vyhledávat otrávené návnady a jejich oběti. Jsou jediní této specializace v Česku.

Orel mořský
Na Příbramsku našli mrtvé orly mořské a lišku. Případem se zabývá policie

Hlubocká v pátek prohledávala terén se psy až do pozdních nočních hodin, po celou dobu za asistence policie, která zajišťovala důkazy. „Ten den jsme prohledali plochu o rozloze téměř jednoho kilometru čtverečního. Psi naběhali trasu celkem 17 kilometrů. Během důkladného prohledání terénu jsme dohledali další mrtvé dravce a šelmy, podle jejichž typické polohy těla lze usuzovat, že byli také otrávení,“ sdělila Hlubocká.

Případem se zabývají kriminalisté.  „Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestních činů týraní zvířat, pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ uvedla pro Deník policejní mluvčí Michaela Richterová.

Co je to karbofuran

Karbofuran je jeden z nejjedovatějších pesticidů, který se využíval zejména v zemědělství. V České republice byl karbofuran v prodeji až do prosince 2008 pod jménem Furadan ve formě postřiku a granulí. Smrtelná dávka pro ptáky je kolem 0,5 mg na kilogram živé váhy. Ptáci obvykle považují granuli karbofuranu za zrní, přičemž i jediná granule ptáka zabije. Otrávený živočich přitom umírá během několika minut v silných křečích, a proto takové použití karbofuranu zakazuje zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Podle ČSO patří Příbramsko mezi dlouhodobě problematické v republice, co se týká otrav dravců. V roce 2021 u obce Sedlice někdo otrávil šestnáct zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních, tří kání lesních a osmi krkavců velkých.

Podobný případ zaznamenali ochránci přírody pár týdnů před tím také na Klatovsku, kde ornitologové nalezli čtyři mrtvé orly mořské.

Desítky případů za rok

Psí jednotka ČSO od začátku roku vyjížděla už k deseti případům v různých koutech republiky. „Často v terénu nacházíme několik obětí na jednom místě. Karbofuran je tak silný jed, že z pouhé jedné návnady se může velmi rychle otrávit několik živočichů. V polovině února jsme takto na Břeclavsku nalezli čtyři otrávené káně lesní v malém remízku blízko sebe. V pátek 1. března pak na Hodonínsku další tři káně pár desítek metrů od sebe,“ popisuje Hlubocká, která pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry – psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.

Parkovací dům u autobusového nádraží v Příbrami.
Stavba parkovacího domu jde do finále. Počítá se i s rezervací vyhrazeného místa

Letos ČSO eviduje už 12 otrávených dravců či s podezřením na otravu.

Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 160 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou jde o dravce a šelmy (lišky, kuny, vydry..).

Psovodka ČSO Klára Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí. A také na ohlášení občanů a k případům, které jí ohlásí speciálně vyškolení terénní spolupracovníci. „Takto jsme vyjeli na Českolipsko 22. ledna k případu otrávené lišky. Tu v terénu při pravidelné obchůzce dohledal Jan Suchý z hlídky prevence environmentální kriminality (organizace Justice for Nature). Jejich dobrovolnická činnost v kombinaci s vyškolením pomáhá dohledat další otrávené zvířecí oběti, o kterých bychom se jinak nedozvěděli,“ říká Hlubocká.

Zdroj: ČSO

Mohlo by vás zajímat: Jaké je tajemství úspěchu? Žáci Základní školy Trnka excelovali u přijímaček

Zdroj: Hájíčková Jana