Speed Marathon je preventivní akce zaměřená na dodržování stanovených rychlostních limitů. Proběhnout by měl letos v dubnu.

Policisté vytipují rizikové lokality na základě dopravně bezpečnostních analýz, do výběru úseků, kde se bude měřit, se ale může zapojit i veřejnost.

Podle policistky Markéty Johnové mohou lidé své tipy zaznamenat na webu bezpecnecesty.cz až do konce března.

Dostavba dálnice D4 vstoupila do poslední stavební sezony.
Už stříháte metr? Poslední stavební sezona začala, dostavba D4 jde do finále

Vkládání tipů do mapy je snadné. Pokud už v místě, které jste vybrali, tip je, nepřidávejte další, ale hlasujte pro ten stávající.

V mapě jsou zatím na Příbramsku zanesena především místa v různých částech Příbrami, ale také u Dobříše, Rožmitálu pod Třemšínem nebo u Březnice.

Zdroj: Youtube

„Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost na silnicích, zároveň upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti přináší a jejichž následkem jsou každoročně desítky zmařených lidských životů,“ poznamenala Johnová k policejní akci Speed Marathon, která je součástí celoevropské kampaně Roadpol.

Při loňské akci dopravní policisté na Příbramsku měřili rychlost na třinácti místech. Zjistili 12x překročení rychlosti a jeden nevyhovující technický stav automobilu. Na pokutách hlídky vybraly 11 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Falešní bankéři používají lepší triky. Žena z Příbramska přišla o 180 tisíc

V celém Česku bylo vloni do akce nasazeno přes 701 policistů, kteří v průběhu dne zkontrolovali 5226 vozidel. Policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2774 dopravních přestupků, z čehož 2146 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů. Z toho 1996 případů s pokutami v hodnotě 1,4 milionu korun projednali na místě.

Vedle případů překročení povolené rychlosti policisté odhalili 14 řidičů pod vlivem alkoholu a 13 řidičů pod vlivem drog.

92 přestupků se týkalo držení telefonu za jízdy, v 81 případech nebyl řidič nebo spolujezdec připoután. V 5 vozech nebylo dítě připoutáno do autosedačky.

Mohlo by vás zajímat: Maturitní ples Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb v Příbrami

Zdroj: Deník/Michal Bílek