Málokdy se stane, že v raném věku se člověk může pochlubit oficiálně vydanou knihou. Na otázky Deníku odpověděla mladá spisovatelka Michaela Burdová ze Sedlčanska, které se to podařilo.

Kdy jste začala psát a v kolika letech vám vyšla první kniha?

Psaní se věnuji od šestnácti let. Tehdy jsem začala pracovat na svém prvním příběhu, trilogie Poselství jednorožců. Ten mi posléze vydalo nakladatelství Fragment, když mi bylo osmnáct.

Kolikátá kniha vám oficiálně vyšla?

V březnu mi vyšla pátá kniha. Je to druhý díl tetralogie Křišťály moci s podnázvem Hněv Pána ohně.

O čem vaše knihy pojednávají?

Píšu převážně fantasy a tudíž jsou mé knížky o boji dobra proti zlu. Oblíbila jsem si elfy, kteří se vyskytují jak v Poselství jednorožců, tak v Křišťálech moci. Poselství jednorožců pojednává o zemi dobra Lilandgarii, kam se po tisících letech vracejí elfové, aby našli ztraceného jednorožce – ztělesnění dobra. Elfská princezna Aranis ho musí navrátit k jeho druhům, aby obnovila rovnováhu země a zničila černého čaroděje Valgara.
V Křišťálech moci se musí mladá dívka Neilin ujmout svého poslání a nalézt Křišťály moci. Po nich ale pátrá i temný elf Isgraël, který je poslední nejmocnější bytostí světa. Neilin potkává mnoho kouzelných tvorů a získává nové přátele.

Co to pro vás psaní znamená?

Psaní je pro mě náplní života. Díky němu jsem našla samu sebe a zjistila jsem, co mě dělá skutečně šťastnou a čemu bych se chtěla celý život věnovat.

Znáte v tomto oboru stejně starou autorku nebo autora?

Vím o pár podobně starých autorkách, ale většinou jsou o několik málo let starší než já.

Jak na to reagují spolužáci a učitelé? Plánujete nějaké specifické studium?

V současnosti studuji prvním rokem na Literární akademii Josefa Škvoreckého, ale chystám se přestoupit na Jihočeskou univerzitu – pedagogická fakulta. Odmalička miluji kreslení a v budoucnu bych chtěla učit děti na základní umělecké škole. Proto jsem si zvolila obor výtvarná výchova. Přijímací zkoušky jsou ale velmi náročné, tak uvidíme, zda se mi podaří.

Baví vás český jazyk? Jakou máte ve škole známku?

Český jazyk mě ve škole bavil vždycky. Ještě víc mě ale začal bavit po tom, co jsem začala psát. Na střední škole jsem měla dvojku, hlavně kvůli literatuře. Na učení jsem příliš nebyla. (smích)

Myslíte si, že by vás role spisovatelky mohla jednou živit?

Byla bych moc ráda, kdybych se mohla psaním v budoucnu živit jako spisovatelka. Je to mé největší přání a sen. Snad se mi jednou splní.

Jak do vaší tvorby zasahují rodiče nebo prarodiče?

Rodiče i babička mě ohromně podporují a dodávají mi sílu. Vždycky stáli při mě a jsou na mě pyšní, za což jsem moc ráda.

Jsou náměty vašich knih nějak spojeny s vaším životem? Myslím to tak, zda se v nich promítá něco z osobního života?

Svůj osobní život do knih většinou nezapojuji. Právě naopak. Když píšu, unikám do nových, fantastických světů, do nových životů. Je to jako sen. Při psaní vlast­ně zpracovávám své představy a sny. Ale je pravda, že občas se tam něco z mého života mihne. Jedna z hrdinek Křišťálů moci – Terien - je inspirovaná mou kamarádkou.

Kde čerpáte motivaci?

Motivují a inspirují mě různé filmy, knihy, ale i obrazy a obrázky, na které například narazím na internetu. Někdy je to i sen, který se mi zdál. Navíc bydlím u lesa v krásné přírodě, i ta mi dodává inspiraci.

Jaké máte plány do budoucna ohledně psaní?

Rozhodně chci dál psát a tvořit příběhy. Právě pracuji na posledním čtvrtém dílu Křišťálů moci a až ho dokončím, plánuji milostný příběh ze současnosti o andělích a také novou fantasy sérii. K tomu bych si ráda otevřela vlastní kurz tvůrčího psaní pro děti a když se mi poštěstí, velmi by mě bavilo přispívat do nějakého časopisu. Nejraději bych o pejscích nebo jiných zvířatech, protože se odmalička zajímám o kynologii a zoologii.

Vyšly vaše knihy také v zahraničí?

Poselství jednorožců vychází v srbském nakladatelství Evro Giunti, v únoru vyšel první díl pod názvem Svet jednoroga: Čuvari dobra. Další dva díly se chystají.

Michaela Burdová

Jednadvacetiletá Michaela pochází z malé vesničky Sestrouň u Sedlčan. Vystudovala Střední odbornou školu ekonomickou v Sedlčanech. V současnosti studuje na Literární akademii Josefa Škvoreckého, ale protože škola nesplnila její očekávání, podala přihlášku na Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity, obor výtvarná výchova pro základní uměleckou školu. Kromě psaní se věnuje malování a kreslení, ráda čte převážně fantasy literaturu a horor. Rekreačně se potápí a chodí ven s přáteli. Také zbožňuje zvířata. Jezdí venčit pejsky do útulku v Hrachově. Sama má doma tři psy, kolii, jezevčíka a špice, kterého si před rokem z útulku přivezla jako štěňátko. Chová také zakrslého králíka. Míša je členem organizace Svoboda zvířat a je vegetariánka.