Výlovu, startujícímu před sedmou hodinou, předcházelo vypuštění obří vodní plochy v srdci Brd. „Jde o jednu nejcennějších lokalit chráněné krajinné oblasti. Přítoky totiž na své cestě nepotkaly civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu,“ řekl o hladině v nadmořské výšce 640 metrů ředitel Vojenských lesů a statků ČR Roman Vohradský. Právě tento podnik s visačkou státní se o dvojici rybníků stará. S tím, že se v nich loví střídavě jednou za dva roky, protože ryby v čistých, ale chladných vodách pohoří dorůstají pomaleji.

Kvůli ochraně přírody je navíc chov realizovaný bez intenzivních metod, tedy bez přikrmování nebo chemických přípravků. Prioritou je ochrana raka kamenáče na tocích pod vodními díly. „Dočetl jsem se ale, že místo kdysi obvyklých výnosů nad čtyřicet tun se v kádích ocitne jen něco kolem patnácti tun. A zbytek prý stát hospodářům doplácí. Takže nula od nuly a hlavně, že neprotestují pseudoochránci přírody,“ kroutil hlavou pan Petr na hrázi. Jeden ze stovek návštěvníků, kteří si atraktivní podívanou nenechali ujít.

Výlov Spodního z Padrťských rybníků se konal ve středu 8. listopadu. | Video: Deník/ Michal Bílek

Na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje bylo těsno až do odpoledních hodin. Na hrázi byl zajištěn prodej čerstvých šupináčů (první z vody byli vyloveni candáti a štiky, následovali kapři) a školní kolektivy absolvovaly výukový program ve stánku lesní pedagogiky. „U rybářské bašty jsme navíc mysleli na hladové a žíznivé hosty,“ usmál se ředitel brdské divize VLS David Novotný.

Firma má pod svými křídly sádky VLS v Mirošově. Vždy v pátek odpoledne a před blížícími svátky každý den. Ryby z Padrtě tu budou k mání od 19. do pátku 22. prosince takřka po celý den a také v sobotu před Štědrým dnem.

Fotogalerie: Spodní z Padrťských rybníků obsadili rybáři. Podívejte se na výlov

Pochlubte se svými úlovky. Vaše příspěvky posílejte na adresu ryby@denik.cz. Nezapomeňte na své jméno, kde jste fotili (kde se výlov koná, atd.) a připojit můžete také krátký příběh. Rádi vše zveřejníme v našem speciálu.

close Banner ryby info Zdroj: Jan Lakomý zoom_in Banner ryby