VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti mají jízdné zdarma, ale autobusy jim přestaly jezdit

Nový Knín - V úterý začaly platit první změny jízdních řádů v hromadné autobusové dopravě.

1.2.2011
SDÍLEJ:

Vanda, Vlastimil a Nina patří mezi osm dětí, které se po škole nedostanou autobusem domů. Foto: Robert Nusl

Například v Novém Kníně a okolí to pocítilo hned osm dětí, které se neměly jak dostat po vyučování domů. Jeden ze zrušených spojů se týká přímo základní dopravní obslužnosti, které by měl dotovat Středočeský kraj.

Například dvanáctiletou Ninu z Dražetic vyzvedává po škole maminka. Třináctiletého Vlastimila z Kozích Hor odvezl tatínek, ale dnes kvůli práci nemůže. „Asi dnes půjdu pěšky. Jsou to tři kilometry a to se dá ujít,“ řekl Deníku Vlastimil.

Dvanáctiletá Vanda se dopravila domů do Kozích Hor s maminkou své kamarádky. Ostatní jsou na tom podobně.

„Všechno je to hrozně narychlo. V pondělí jsem požádal, zda by paní zástupkyně mohla informovat rodiče žáků, kterých se to týká. Některé rodiče už to dopředu věděli. Asi to budeme muset zatím vyřešit tak, že si tento spoj budeme platit jako běžný autobus na výlety,“ uvedl ředitel základní školy v Novém Kníně Miloš Petřík s tím, že by ho ani ve snu nenapadlo, že někdo zruší školní autobusy.

„Je to neuvěřitelné. Navíc vše bylo v takovém chaosu a spěchu. Takhle jsou ty děti úplně odříznuté. Sice se to týká pouze osmi dětí, ale i kdyby to bylo jediné dítě, tak má snad právo jako každý jiný. K tomu všemu ten paradox se školným jízdným. Na co to těm dětem je, když nemají čím jezdit,“ dodal Miloš Petřík.

Obyvatelé Nového Knína a okolí přišli o dvanáct spojů pouze ze Středočeské integrované dopravy. „Nejvíce nás trápí zrušený spoj, který vozil děti ze školy do našich osad Kozí Hory a Chramostě,“ poznamenal starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.

Do Nového Knína zasahuje tak Pražská integrovaná doprava, ale i v tomto případě začne omezování spojů. „V pondělí máme schůzku s dopravcem, na které budeme s ostatními zástupci obcí jednat o možných omezeních, ale z kraje tam zase nikdo nebude,“ sdělil Tomáš Havlíček.

Stejně jako řada starostů, tak i starosta Nového Knína by rád vyjednával s krajským úřadem o tom, které spoje by bylo možné zrušit nebo omezit a které linky kvůli své důležitosti zachovat s tím, že by na ně obce doplácely.

„Nejspíš se teď minimálně měsíc nic nestane, protože další změny jsou navrženy až na začátek března. Paradoxní je, že se pan hejtman Středočeského kraje několikrát dušoval, že nechce rušit základní dopravní obslužnost, ale u nás se tak stalo. Mělo by to fungovat tak, že kraj doplácí na základní dopravní obslužnost a co obce chtějí nad tento rámec a je ztrátové, tak doplácejí obce,“ vysvětlil Tomáš Havlíček.

Železniční dopravu obyvatelé z této lokality také nemohou využít. Nejbližší zastávka je čtyři kilometry daleko a k tomu je to slepá trať, takže obslužnost je také velice malá.

„Pochopil bych, že se ruší například téměř prázdné víkendové spoje, ale spoje, které lidé využívají k tomu, aby se dostali do práce nebo děti do škol, tomu skutečně nerozumím,“ doplnil Tomáš Havlíček.

Autor: Robert Nusl

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení