Bohužel v posledním desetiletí její lesk a význam v životě obyvatel města více a více upadá a právě spolek složený převážně z živnostníků, kteří mají své obchody či nemovitosti v této historické lokalitě se snaží nejrůznějšími způsoby slávu přirozeného centra Příbrami obnovit.

„Chtěli bychom Pražské ulici vrátit lesk, který tu byl kdysi. Pražská nebývala jen obchodním centrem, ale probíhalo tu mnoho společenských a kulturních aktivit. Chceme přispět k návratu někdejší atmosféry, ale samozřejmě nemohu zastírat, že usilujeme také o vyšší příjmy. Z našeho pohledu jedno bez druhého neexistuje,“ říká předseda Spolku Pražské ulice Marek Školoud, který sám je jedním z podnikatelů, kteří v Pražské působí.

Podle jeho slov pokud nebudou živnostníci v centru města, respektive v Pražské ulici prosperovat, budou se zavírat značkové nebo zavedené rodinné podniky, a vznikne tu jen podřadné tržiště, jež nebude generovat žádnou přidanou hodnotu pro nakupující. Problém s odlivem života a zákazníků z centra města nastal s rozvojem velkých obchodních center na jeho okrajích, jejichž součástí jsou velká parkoviště a má otevřeno do večerních hodin, když to naopak v Pražské ulici s příchodem páté hodiny odpoledne ruch pomalu utichá.

Spolek se proto snaží nové době i požadavkům veřejnosti všemožně přizpůsobit. Zatím jednou z posledních takových akcí byla loňská vánoční výzdoba, kterou spolek vyrobil a umístil po celé délce ulice ve spolupráci se studenty střední integrované školy obor aranžér. „Autorkou celého nápadu výzdoby byla členka spolku Martina Coníková, která na ní spolupracovala s Aurélií Stiborovou Peterkovou a právě se studenty střední integrované školy,“ připomněl Marek Školoud s tím, že ho mrzí, že se vánoční výzdoba o vánočních svátcích stala terčem vandalů.

Členové spolku si také uvědomují, že na veřejnost příliš dobře nepůsobí ani některé dlouhodobě prázdné podniky a budovy. Snaží se proto hledat pro ně nájemce, kteří by měli chuť život a nabídku v centru města ještě více zpestřit. „Dlouhodobě zkoušíme hledat například nájemce bývalé prodejny obuvi, ale bohužel je tam hlavním problémem zatím vysoký nájem od města. V současné době se nám snad konečně podaří uvést opět do provozu bar U pavouka, protože si samozřejmě myslíme, že i takové podniky do centra patří,“ vysvětluje předseda spolku.

Další činností, která má zpět do centra přilákat i ty, kteří do něj nechodí pravidelně, jsou nejrůznější kulturní a sportovní akce, které spolek pořádá. „Cílem samozřejmě je, aby si při jejich návštěvě také všimli toho, jaké jsou v Pražské otevřené obchody a podniky. Také mezi členy spolku zvažujeme zavedení nedělních prodejů, protože na jaře a především v létě je v Pražské ulici víc lidí v neděli odpoledne než v sobotu dopoledne,“ přibližuje další plány spolku Marek Školoud.

Část veřejnost takové nápady vítá. „Vzpomínám si, jak jsme s otcem v neděli chodívali na korzo právě do Pražské ulice, kde se potkával se známými, mezi které patřil i spisovatel Jan Drda, takže by bylo určitě dobré, něco podobného zase zavést,“ říká Vladimír, který dětství požil z velké části na nedalekém Hornickém náměstí, nebo jak by řekli staří Příbramané na Cabryku.