Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spouštěčem astmatu u dětí i dospělých bývají nejčastěji alergie a virózy

Příbram – Ačkoliv se astma řadí mezi civilizační choroby, jak bylo popsáno již římským lékařem Galénem, je velmi nepříjemné a často se objevuje nečekaně. Více o chorobě dýchacích cest se dozvíte v následujícím rozhovoru s internistou příbramské nemocnice Viliamem Meissnerem, jenž se léčbou astmatu zabývá více jak 25 let.

17.8.2013
SDÍLEJ:

Chřipka a nachlazení. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Co je astma a kterou část dýchacího aparátu postihuje?

Astma je chronické zánětlivé (neinfekční) onemocnění dýchacích cest.Tento zánět je zodpovědný za zúžení průsvitu průdušek a jejich zvýšenou vnímavost k jakýmkoliv zevním podnětům. Dříve jsme se domnívali, že astma postihuje především větší dýchací cesty, dnes víme, že postihuje i ty nejjemnější.

Postihuje toto onemocnění všechny věkové skupiny bez rozdílu?
Ano, astmatem mohou onemocnět kojenci i senioři. Odhaduje se, že astmatem trpí na celém světě kolem 300 000 000 lidí. U nás astma postihuje asi 8 procent populace, což řadí astma mezi nejčastější chronická onemocnění. V dětské populaci se jedná o nejčastější chronické onemocnění vůbec. Počet nemocných astmatem zatím, bohužel, neustále narůstá.

Jaké jsou varovné signály?
Nejvíce charakteristické pro astma jsou dušnost, která je většinou spojená s fyzickou námahou, kašel, pískoty (sípoty), pocit sevření na hrudníku. Někdy je kašel, a to zvláště u dětských pacientů, často jediným příznakem onemocnění. Někdy mohou mít příznaky záchvatovitou povahu a záchvaty mohou být velmi intenzívní, výjimečně až život ohrožující. Nezřídka jsou však příznaky plíživé, mírné, dlouhotrvající. Nejčastějším spouštěčem příznaků astmatu jsou alergeny a virózy.

Co dělat v případě, že nás nebo naše blízké postihne astmatický záchvat?
V případě, že se jedná o první záchvat a postižená osoba nemá k dispozici léky, tak je potřeba i s ohledem na tíži příznaků vyhledat lékařskou pomoc. V případě že postihne záchvat pacienta, který užívá pravidelně léky na astma, tak má k dispozici úlevový lék, většinou v podobě spreje, který použije s možností jej použít opakovaně. Pokud by ani opakované podání daného léku nepřineslo odstranění potíží či by je pouze zmírnilo, tak je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Do té doby než se pacientovi dostane odborné pomoci, by měl užívat úlevový lék i nadále. Velmi důležité je při astmatickém záchvatu předlékařskou a lékařskou pomoc neoddalovat. Časový faktor je velmi důležitý.

Lze předcházet vzniku této nemoci nebo to nelze ovlivnit?
Onemocnění je geneticky podmíněno, takže jeho vzniku zabránit neumíme. Můžeme však životním stylem a určitými opatřeními snížit riziko manifestace onemocnění či alespoň oddálení jeho vzniku. Pokud k onemocnění přece jenom dojde, tak můžeme ovlivnit jeho průběh. Od zavedení inhalačních kortikoidů do léčby astmatu se podařilo zásadním způsobem ovlivnit kvalitu života nemocných. Dříve často až invalidizující onemocnění v současné době při dobré léčbě umožňuje nemocnému žít život bez omezení. Výjimkou nejsou ani vrcholoví sportovci, kteří při úspěšné léčbě mohou dosahovat špičkových sportovních výkonů. Čtenáři asi budou znát Petru Kvitovou, Lukáše Bauera či Tomáše Dvořáka. Pro úspěch léčby astmatu je rozhodující včasná diagnóza, adekvátní dlouhodobá protizánětlivá léčba a především dobrá vzájemná spolupráce lékaře a pacienta.

Jak by měla vypadat naše domácnost, pokud máme doma astmatika?
Nejčastějším alergenem v domácnostech jsou roztoči. Vhodná jsou nepropustná, za vyšších teplot pratelná povlečení. Náplní polštářů a pokrývek by nemělo být peří, ale umělá vlákna. Podlahy by měly být stíratelné. Do vysavačů je vhodné používat tzv. HEPA filtry. Plyšové hračky buď prát za vysokých teplot či je naopak ponechat 24 hod v mrazáku a následně důkladně vyluxovat. Přestože je prokázaný pozitivní psychologický vliv přítomnosti domácího mazlíčka na vývoj dítěte, tak u alergiků negativa převažují a proto se pořízení domácího mazlíčka v domácnosti alergika zásadně nedoporučuje. Hlavními zvířecím alergenem není jejich srst, ale především sliny, kapénky moče, kožní maz, lupy apod. Prevencí plísní je udržování vlhkosti vzduchu do 50 procent. Kouření, a to i pasivní, velmi nepříznivě ovlivňuje každého, astmatika zvlášť. V případě venkovních alergenů je vhodné větrat krátce, vlhce stírat povrch bytového zařízení, vzdát se závěsů a záclon. Zájemce o další, podrobnější informace o astmatu odkazuji na webové stránky České iniciativy pro astma (www.cipa.cz), kde jsou k dispozici informace od předních astmatologů z řad pneumologů, alergologů a pediatrů určené pro laickou veřejnost. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

17.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení