Ten se nedávno dočkal velké rekonstrukce a proměnil se v muzeum. Připomíná časy zlaté horečky v téhle oblasti.

S těžbou zlata tu totiž začali už Keltové před naším letopočtem. A ještě za druhé světové války se v okolí vytěžilo zhruba 50 kilogramů cenného kovu. Takže je o čem vyprávět.

Opravený cenný barokní špýchar pochází z druhé poloviny 18. století a veřejnosti byl zpřístupněn teprve před několika lety.

Ve čtyřpodlažním kamenném objektu špýcharu, původně historickém majetku rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, naleznete poměrně značné množství zemědělských strojů i drobného zemědělského nářadí a předmětů užívaných v domácnostech místních rolníků, dále interiér lidového obydlí, vesnické hospody a rovněž tak předměty spojené s řemeslnou a domáckou výrobou na vesnici. Součástí expozice je též malá výstava archeologických nálezů a dokladů k působení Křižovnického řádu v regionu. Vystavené předměty pocházejí především z okolí Chotilska, a Nového Knína a jsou převážně z 19. a první třetiny 20. století. Kamenný Křižovnický špýchar v Prostřední Lhotě je součástí zdejšího hospodářského statku, jenž patřil řádu Křižovníků s červenou hvězdou.

Ke špýcharu se dá dojet autem, kde je parkoviště. Cykloturisté se mohou vydat k muzeu například ze Slap nad Vltavou, což je pěkná a nenáročná cesta.
Výlet do Křižovnického špýcharu lze také spojit s návštěvou nedaleké rozhledny Veselý vrch nad obcí Mokrsko. Ta je vzdálená asi dva kilometry. Je zde značená turistická trasa.