„Firma tady rozkope cesty, nechá koukat staré kanály, šoupata, výmoly se nedají přejet a nyní skončilo i asfaltování,“ svěřila se Deníku Marcela Minaříková ze Starého Rožmitálu, která bydlí nad křižovatkou z hlavní starorožmitálské ulice v Ruslandu. Silnici u ní naproti domu tvoří nánosy kamení, štěrku a nyní i bláta.

Zajeli jsme se do Rožmitálu podívat – staré potrubí čouhající do cesty s ostrými hranami nebylo označené, stačí trocha nepozornosti a s autem skončíte na jedné z mnoha podobných nástrah.

„Tady se chvíli dělá, pak zase nedělá, už toho máme dost. Nikdo s námi nekomunikuje,“ stěžují si spolu s Minaříkovou další obyvatelé na prapodivné způsoby prací v ulicích.

„Nic není označeno, nikdo neřekne, kdy bude jaká cesta neprůjezdná. Vemte si, jak se tady chodí starším lidem o holích nebo maminkám s kočárky. Nikdo neřekne, kdy se bude pokračovat a teď firma, co opravuje silnice, prý nedostává peníze, tak řekli, že skončí. Už to trvá hodně dlouho a všem to tady komplikuje život. Jestli se to do zimy nevyasfaltuje celé, neumím si představit, jak to tady bude vypadat,“ dodala Marcela Minaříková s tím, že pochopitelně všichni očekávali problémy při práci na kanalizaci, ale tohle je už prý nad jejich síly. A představa, že tu budou dále kličkovat ať už pěšky nebo s auty v rozkopaných ulicích, jim nedá spát.

S dodavatelem stavby měl Rožmitál problémy už jednou. Na firmu byl podán návrh na insolvenční řízení a práce se tak pozastavily v celém městě.
Zeptali jsme se starosty Rožmitálu Josefa Vondráška, zda se obyvatelé Starého Rožmitálu vůbec někdy dočkají nových silnic.

„Chápu je – oprávněně si stěžují, tam fakt vázne i komunikace stavařů s obyvateli. Subdodavatel, tedy firma, která dělá povrchy, odjel, protože nedostal peníze. Řešíme to a já doufám, že tento pátek dojde k nějaké dohodě. Potom by snad do čtrnácti dnů měly být silnice hotové,“ slíbil starosta a dodal, že nový asfalt bude prakticky všude. „Vyasfaltujeme Cvočkařskou ulici, cestu do Ruslandu i odbočku k paní Minaříkové. Nový povrch bude i přes půlku ulice Nábřeží Bartoloměje Sadílka,“ slíbil starosta Vondrášek.