Takhle to vypadalo při pondělním bezplatném ozdravovacím zásahu, který se uskutečnil zásluhou projektu Zdravé stromy pro zítřek. close Tomáš Dolenský vytahuje děti na laně. zoom_in

Podle certifikovaných Evropských arboristů Tomáše a Daniela Dolenských (a určitě i podle jejich kolegů) by se měly stromy tvarovat a „vychovávat" od mala. Toto tvrzení se snaží prosazovat a vyvolat tak v lidech zodpovědnost za dřevinu, která může dělat společnost dalším generacím. Přes všechno, co arborista Tomáš Dolenský o stromech ví, se ještě prý o nich má hodně co učit. „Nacházejí se nové věci, zdokonalují se mikroskopy, metody, takže ten obor je neustále ve vývoji. Nezbývá nám nic jiného, než se dál vzdělávat," netroufá si Tomáš Dolenský nechat se tak úplně nazývat odborníkem. V ruce přitom drží odštěpek z odříznuté větve. Je měkký a nasáklý vodou. „Tady je ten původce problému. Dřevo napadla houba. K tomu stačila malá bouřka, nepatrný zásah blesku nebo silný vítr. Do praskliny se pak dostane voda, do ní pak nákazu může zanést ptactvo…" vysvětluje nad kouskem zetlelého dřeva arborista.

Lípu navrhl loni na podzim k ošetření majitel pozemku, na němž strom roste, Pavel Dvořák za občanské sdružení ŘEV (řemesla, ekologie, vzdělávání). „Máme tady ještě další stromy k ošetření, ale tenhle dominuje. Je nejstarší a hrozil úraz z padajících větví," říká majitel pozemku, na němž se pasou koně.

Na arboristy se přijeli podívat i nejmenší školáci z příbramské waldorfské školy. Věnoval se jim arborista Tomáš Dolenský, který měl službu na zemi. Uvázal na jeden ze stromů stromolezeckou výstroj a jednoho po druhém na laně vyhoupl do výšky jako malou ochutnávku nelehké práce, která vyžaduje výbornou kondici, rozvahu a znalosti.

Stromolezci zredukovali korunu lípy po obvodu zhruba o dvacet procent a odlehčili nestabilní větve, aby zvýšili bezpečnost stromu pro okolí. Projekt ukázkového ošetřování stromů již šestým rokem pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Mendelova univerzita v Brně za finanční podpory Lesů ČR. Cílem projektu je upozornit obce i veřejnost na důležitost včasného a hlavně odborného ošetřování stromů.